Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 29 °C pogoda dziś
JUTRO: 28 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Prace archeologiczne w niemieckim obozie zagłady w Działdowie

Patryk Kozłowski – dyrektor Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie – podczas prac archeologicznych w obozie zagłady w Działdowie. Fot. Dorota Grzymska

Walące się budynki koszar i skromny pomnik – to symbole istniejącego w czasie II wojny światowej w Działdowie niemieckiego obozu zagłady.

Na 8 hektarach, na których znajdowała się fabryka śmierci, wciąż znaleźć można kości i rzeczy osobiste pomordowanych.

Od piątku archeolodzy, pasjonaci i harcerze przeszukują teren wokół budynku koszar. To miejsce, jak mówi Patryk Kozłowski, dyrektor Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie, nigdy jeszcze nie było profesjonalnie eksplorowane.

00:00 / 00:00

Dr Piotr Nowakowski z Muzeum Bitwy Pod Grunwaldem wyjaśnia, że tylko podczas tych 3 dni wykopalisk, badacze natknęli się na liczne ślady pomordowanych więźniów.

00:00 / 00:00

Po wyzwoleniu niemiecki obóz zagłady został szybko „zagospodarowany” przez sowieckie NKWD, które utworzyło tam Obóz Nakazowo-Rozdzielczy. Oprócz Niemców osadzano tam także Polaków – członków AK i przeciwników władzy ludowej. Wielu nie wróciło do domów.

Odnalezione podczas prac archeologicznych przedmioty. Fot. Dorota Grzymska

Fot. Dorota Grzymska

Fot. Dorota Grzymska

Fot. Dorota Grzymska

Fot. Dorota Grzymska

Fot. Dorota Grzymska

Fot. Dorota Grzymska

Fot. Dorota Grzymska

(D.Grzymska/Ł.Węglewski)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Działdowo, obóz zagłady
Chcieli przebudować drogę, znaleźli prawdziwy arsenał!

177 pocisków i granatów moździerzowych znaleziono przy drodze w gminie Iłowo-Osada. Zauważyli je robotnicy pracujący przy pogłębianiu pobocza drogi powiatowej. Początkowo natrafili na granat moździerzowy, a...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV