Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Prace mogą, ale nie muszą ruszyć w przyszłym roku. Jaka będzie przyszłość olsztyńskiego dworca?

Tak obecnie wygląda Dworzec Główny PKP w Olsztynie

PKP S.A. prowadzi szeroko zakrojony program inwestycji dworcowych, który obejmuje również Olsztyn Główny. Zgodnie z oczekiwaniami podróżnych i mieszkańców, dotychczasowy budynek ma zastać zastąpiony nowym, o wiele bardziej funkcjonalnym.

W przyszłym roku, według harmonogramu, ma ruszyć budowa nowego Dworca Głównego w Olsztynie. Powstanie nowoczesny obiekt oraz przejście, dzięki któremu szybciej będzie można dostać się na Zatorze. W budynku mają pojawić się ruchome schody, windy i udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, a przed nim – dodatkowe miejsca do parkowania. Wszystko to zostanie zrealizowane pod warunkiem, że nie dojdzie do skutku wpisanie dworca do rejestru zabytków – o co walczą lokalni społecznicy. Plany lokalnych stowarzyszeń mogą całkowicie zablokować inwestycję PKP i plany unowocześnienia dworca.

Wniosek złożony przez jedno ze stowarzyszeń obejmuje cały kompleks dworcowy, wraz z dworcami PKP, PKS i znajdującym się obok biurowcem. Z pewnością może zablokować więc budowę przejścia w kierunku Zatorza, a nawet montaż wind i schodów ruchomych w budynku dworca.

Polskie Koleje Państwowe, które są właścicielem budynku, zakładają, że nowy dworzec miałby nieco mniejszą powierzchnię niż obecnie. Nie zgadzają się jednak z argumentami stowarzyszenia, że byłaby to powierzchnia mniejsza o około połowę niż obecnie. Czy rzeczywiście tak się stanie będzie jednak można określić dopiero po zakończeniu prac projektowych. PKP wskazuje też, że zmniejszenie kubatury ma zapewnić przede wszystkim jak największą funkcjonalność budynku. Co więcej, mniejsza powierzchnia będzie wynikać m.in. z likwidacji piwnic, które obecnie i tak pozostają nieużywane.

A co z punktami usługowymi, które znajdują się na dworcu? – Obiekt ma zapewnić przede wszystkim obsługę ruchu pasażerskiego. Wszystkie niezbędne do tego funkcje na pewno znajdą się w nowym budynku. Naszym celem jest spełnienie wymagań podróżnych – wyjaśnia Tomasz Leś z PKP S.A.

PKP odpiera również inne nieprawdziwe zarzuty, podnoszone przez społeczników. Spółka nie zgadza się ze stwierdzeniem, że większość materiałów wykończeniowych  stosowanych w ramach prac modernizacyjnych i podczas budowy  nowych obiektów to blacha aluminiowa, płyty włókno-cementowe, laminaty i szara terakota. – W żadnym z modernizowanych lub nowych dworców nie wbudowano takich materiałów. Z naszych obiektów korzysta wielu podróżnych. Zależy nam na ich bezpieczeństwie oraz na poczuciu estetyki. Korzystamy z materiałów najlepszej jakości – twierdzą osoby z PKP. I obalają argumenty prezentowane przez przedstawicieli Stowarzyszenia twierdzące  o wysokiej jakości materiałów, z których zbudowany jest obecny dworzec Olsztyn Główny. Na posadzce znajduje się gruz marmurowy wtopiony w cementowe płyty, a górne partie ścian hali głównej wykonane są z najtańszego materiału wykończeniowego, którego od lat nie stosuje się w przestrzeni publicznej.

– Byłoby trochę szkoda, gdyby na dworcu nic się nie zmieniło – komentuje sprawę niepełnosprawna Krystyna z Braniewa, która musi przyjeżdżać do Olsztyna na konsultacje medyczne – chciałabym być bardziej samodzielna. Teraz zawsze ktoś musi mi towarzyszyć podczas podróży, bo sama nie dam rady wydostać się z budynku.

– Poza tym, nie byłoby tak szaro. Relikty przeszłości nie powinny nas przecież straszyć – dodaje Joanna, córka Krystyny.

Budowa nowego Dworca Głównego w Olsztynie miałaby zakończyć się w 2020 roku.

Artykuł sponsorowany

Tak obecnie wygląda Dworzec Główny PKP w Olsztynie

Tak obecnie wygląda Dworzec Główny PKP w Olsztynie

Tak obecnie wygląda Dworzec Główny PKP w Olsztynie

Tak obecnie wygląda Dworzec Główny PKP w Olsztynie

 

 

Więcej w Olsztyn, zabytek, remont, przebudowa
Koniec remontu w Aquasferze. Po dwóch miesiącach otwarto basen olimpijski

Basen olimpijski na największej pływalnia na Warmii i Mazurach  jest  znów czynny. W olsztyńskiej Aquasferze na początku września rozpoczął się remont dachu, ale miasto miało problemy...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV