Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 12 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Prawdopodobnie w październiku poznamy dyrektorów dwóch olsztyńskich teatrów

Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie i Olsztyński Teatr Lalek. Fot. Archiwum Radia Olsztyn

Nie trzeba będzie unieważniać konkursu na stanowisko dyrektora Teatru im. Stefana Jaracza. Istniało takie ryzyko, gdy wyszło na jaw, że w Teatrze działają dwa, a nie jeden związek zawodowy.

Gdy urząd marszałkowski rozpisywał konkurs na nowego dyrektora Teatru im. Stefana Jaracza, miał informację tylko o jednym związku działającym w placówce i tylko jego przedstawiciele weszli do komisji konkursowej. Dopiero w tym miesiącu potwierdziło się, że dzała tam też drugi związek. Nieuwzględnienie jego przedstawicieli w komisji groziło unieważnieniem całego postępowania. Ale znaleziono rozwiązanie.

Związek Zawodowy Pracowników Teatru, biorąc pod uwagę sytuację, złożył deklarację wycofania z komisji jednego ze swoich przedstawicieli, by zrobić miejsce przedstawicielowi tego drugiego związku. Został ustalony nowy skład komisji.

– informuje dyrektor departamentu kultury w urzędzie marszałkowskim Zdzisław Fadrowski.

Do konkursu zgłosiło się 15 osób. Spośród nich wybrano 11, które spełniały wymogi formalne. Ze względu na zmianę składu komisji, etap formalny zostanie jednak powtórzony.

W czasie trwania konkursu pojawiły się też nowe informacje dotyczące jednego z kandydatów, którzy początkowo przeszli etap formalny. Kilka dni temu „Superwizjer” TVN wyemitował materiał na temat dyrektora Teatru Akademickiego w Warszawie Ryszarda A. Miał on molestować podczas prób młode kobiety, sprawą zajęła się już prokuratura, która prowadzi postępowanie w kierunku nadużycia stosunku zależności i doprowadzenia kobiet do poddania się innym czynnościom seksualnym. Ryszard A. startuje w konkursie na szefa olsztyńskiego teatru. Zdzisław Fadrowski informuje jednak, że w regulaminie konkursu jest zapis pozwalający wyeliminować tę kandydaturę.

Zapis o nieposzlakowanej opinii, którą kandydat musi posiadać, by zostać dopuszczonym do pełnego przebiegu konkursu.

– wyjaśnia dyrektor Fadrowski.

Według dyrektora Fadrowskiego, komisja konkursowa powinna zakończyć prace w przyszłym miesiącu.

Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza

Olsztyński Teatr Lalek
Konkurs na nowego dyrektora Teatru Lalek ogłosił również Urząd Miasta w Olsztynie. Wczoraj minął termin zgłaszania kandydatur. Do drugiego już konkursu na te stanowisko zgłosiły się 4 osoby. Ratusz nie zdradza jednak ich nazwisk.

Ze względu na ochronę danych osobowych na razie nie powiemy nic o tych kandydatach. Niebawem odbędą się rozmowy kwalifikacyjne i po nich – mamy nadzieję – będzie już wszystko jasne

– ucina Marta Bartoszewicz z urzędu miasta.

Nie wiadomo też, czy do konkursu zgłosił się poprzedni dyrektor Andrzej Bartnikowski. Przypomnijmy – jego kadencja skończyła się z końcem sierpnia. Do pierwszego konkursu na jego następcę stanął tylko on sam, stąd decyzja o rozpisaniu drugiego postępowania. Urząd Miasta liczy, że przesłuchania kandydatów zakończą się do połowy przyszłego miesiąca.

Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: A. Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w dyrektor, konkurs, komisja, Olsztyński Teatr Lalek, Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie
Eko-Miasta zachęcają do zrównoważonego rozwoju

W południe minął termin składania przez samorządy miast i gmin zgłoszeń do 6. edycji konkursu Eco-Miasto. Celem projektu jest promowanie wymiany doświadczeń między miastami oraz nagradzanie...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV