Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 3 °C pogoda dziś
JUTRO: 5 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Prawie 100 % zwolnień lekarskich jest wystawianych w formie elektronicznej

Fot. fotolia

Blisko 100 procent zwolnień lekarskich wystawianych jest w formie elektronicznej – poinformował rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz. 

Zwolnienia papierowe mogły być wystawiane do końca listopada ubiegłego roku, a od 1 grudnia lekarze powinni wystawiać wyłącznie zwolnienia elektroniczne – przypomina Wojciech Andrusiewicz. Jak informuje od 1 grudnia do dziś wystawiono 3,6 mln e-zwolnień. Dodaje, że w wielu państwach Europy, w których wprowadzono zwolnienia elektroniczne, do dzisiaj ponad 2 % wystawianych jest w formie papierowej. W Polsce zaś w formie papierowej wystawianych jest pół procent zwolnień.

Przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych spotykają się z lekarzami, którzy wystawiają zwolnienia papierowe, by przekonać ich do przejścia na elektroniczną formę. W przypadku 138 lekarzy ZUS wszczął postępowanie wyjaśniające, gdyż w przeciwieństwie do ponad 100 tysięcy lekarzy, którzy wystawiają e-zwolnienia, nie chcą oni dostosować się do obowiązujących przepisów.

Wojciech Andrusiewicz przypomina, że e-zwolnienia mogą wystawiać nie tylko lekarze ale też asystenci medyczni. Do tej pory w rejestrze asystentów pojawiło się ponad 11 tysięcy zgłoszeń a certyfikaty z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pobrało ponad 2 i pół tysiąca asystentów medycznych. Te ponad dwa i pół tysiąca asystentów może wystawiać e-zwolnienia pod warunkiem otrzymania upoważnienia od lekarza.

Rzecznik podkreśla, że e- zwolnienia to wygoda zarówno dla pacjentów jak i lekarzy a także pracodawców. Chorzy nie muszą dostarczać zwolnień lekarskich osobiście a pracodawca automatycznie jest informowany o chorobie pracownika. Poza tym wystawienie zwolnienia w formie elektronicznej jest szybsze niż wypisanie papierowego formularza. Po wpisaniu numeru PESEL pacjenta pozostałe dane uzupełniają się automatycznie.

 

Źródło: IAR
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w ZUS, zwolnienia lekarskie, e-zwolnienia, elektroniczne zwolnienia
Prawie 4 tysiące przedsiębiorców z Warmii i Mazur złożyło wniosek o mały ZUS

Prawie 127,5 tysiąca przedsiębiorców złożyło wniosek o mały ZUS. Z szacunków wynika, że uprawnionych do skorzystania z tej możliwości w tym roku są 173 tysiące osób....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV