Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Prawie 3 tysiące przedszkolaków zostanie przebadanych na obecność pasożytów

Fot. Przemysław Getka

Bóle brzucha, brak apetytu, a nawet kaszel i wysypka mogą świadczyć o obecności pasożytów w przewodzie pokarmowym dziecka. Trzynaście lat temu badania w powiecie olsztyńskim wykazały, że prawie 10 procent dzieci w przedszkolach ma pasożyty.

Jak sytuacja wygląda obecnie? Właśnie ruszyły kolejne badania prowadzone przez Sanepid. Przebadanych zostanie prawie 3 tysiące przedszkolaków z wcześniej wytypowanych placówek. Badania są bezpłatne i anonimowe, a ich wyniki często zaskakują rodziców, bo – jak mówi kierownik oddziału promocji zdrowia w wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie Radosław Gruss – o pasożytach świadczą najróżniejsze objawy.

00:00 / 00:00

Pasożyty i ich jaja występują powszechnie w ziemi, na nieumytych warzywach i owocach oraz u zwierząt. Jaja łatwo przyczepiają się do skóry, ubrań czy włosów – wystarczy włożenie brudnej ręki do buzi, zjedzenie nieumytego jabłka czy zabawa z zarażonym kolegą.

Autor: I.Malewska
Redakcja: Ł.Węglewski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sanepid, Radosław Guss
Ruszyły badania przedszkolaków na obecność pasożytów przewodu pokarmowego

Olsztyński Sanepid rozpoczął badania przedszkolaków na obecność pasożytów przewodu pokarmowego. Badania są bezpłatne, anonimowe i pozwalają niemal w 100 procentach wykryć zarażenie. Chore dzieci mają m.in....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV