Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Prawie 400 seniorów otrzyma przycisk życia. Są pieniądze na dofinansowanie całodobowej teleopieki

Przycisk życia. Fot. M.Zbrożek

Prawie 400 starszych i mieszkających samotnie osób z Warmii i Mazur zostanie objętych w tym roku systemem całodobowej teleopieki. Na uruchomienie pilotażowego programu w 20 gminach samorząd województwa przeznaczył ponad 140 tysięcy złotych dofinansowania. Docelowo ma objąć całe województwo.

Jak poinformowała wicemarszałek województwa Wioletta Śląska-Zyśk, system teleopieki ma zacząć działać w gminach: Bartoszyce, Braniewo, Pasłęk, Ełk, Gołdap, Iława, Orneta, Mrągowo, Nowe Miasto Lubawskie, Olecko, Biskupiec, Ostróda, Pisz, Szczytno, Węgorzewo, Elbląg, Olsztyn, Lidzbark Warmiński, Gietrzwałd i Morąg. Gminy otrzymają po około 7,4 tys. zł, co umożliwi każdej z nich objęcie bezpłatną teleopieką maksymalnie 20 potrzebujących w wieku powyżej 60 lat.

Podopieczni zostaną zakwalifikowani do programu przez gminne ośrodki pomocy społecznej. Takie osoby otrzymają terminal telefoniczny oraz do wyboru brelok, wisiorek lub bransoletkę z przyciskiem SOS. Jego naciśnięcie powoduje automatyczne uruchomienie połączenia z całodobowym centrum monitoringu, w którym operator zadecyduje o stosownym rodzaju interwencji. Urządzenie jest wyposażone również w funkcję przypominającą właścicielowi np. o potrzebie przyjęcia leków.

Objęte teleopieką osoby starsze, niepełnosprawne i mieszkające samotnie mogą liczyć także na pomoc w codziennych problemach, jak usunięcie awarii domowej. W razie potrzeby otrzymają też pomoc psychologiczną, medyczną, prawną albo np. informacje o dyżurach szpitali i całodobowych aptek.

System teleopieki funkcjonuje od dawna w wielu krajach zachodniej Europy, m. in. w Szwecji, gdzie jest finansowany z budżetu państwa.

Autor: K. Kantor/PAP
Redakcja: A.Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sos, seniorzy
„Wiem, co podpisuję”. Bezpieczeństwo seniorów

Gdy takie historie docierają do nas reakcją jest oburzenie, niedowierzanie, bezsilność. Chodzi o oszustwa, których ofiarami padają osoby starsze. Niektóre z nich doczekały się one nawet...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV