Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 6 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Prawie miliardowe straty w uprawach na Warmii i Mazurach. Od piątku rolnicy mogą składać wnioski o pomoc finansową

Fot. Fotolia.com

840 milionów złotych wynoszą straty w uprawach na Warmii i Mazurach w wyniku suszy. Ucierpiały plony na ponad 500 tysiącach hektarów.

Największe straty odnotowano w powiatach: piskim, braniewskim, ełckim, iławskim i ostródzkim. Susza staje się coraz poważniejszym zagrożeniem dla rolnictwa – mówi Janusz Moszczyński z Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie.

Te dane są porównywalne do suszy, która wystąpiła w 2015 r. Wówczas też wpłynęło ponad 14 tys. wniosków o oszacowanie strat. Susza dotknęła praktycznie wszystkie uprawy w województwie i staje się wielkim problem i wyzwaniem dla producentów rolnych.

Do wojewody warmińsko-mazurskiego trafiło 13,5 tysiąca wniosków o oszacowanie strat, ze wszystkich gmin wiejskich województwa.

Dziś wojewodowie z całego kraju przesyłają szacunki do Ministerstwa Rolnictwa, a od piątku rolnicy, których uprawy ucierpiały przez suszę, będą mogli składać wnioski o pomoc finansową.

Protokoły suszowe. Fot. Maja Kwiatkowska

Wśród rolników, którzy ponieśli straty przez suszę, jest Bożena Stawarz z Brąswałdu. Jak mówi wzrosły nie tylko ceny warzyw i owoców, ale i wody, którą trzeba podlewać uprawy.

Rozwiązaniem może być urządzenie, które ułatwi nawadnianie plonów. Profesor Sławomir Szymczyk z UWM w Olsztynie razem z zespołem wynalazł specjalny podziemny zbiornik retencyjny. Już niedługo powinien otrzymać patent Urzędu Patentowego RP.

Posłuchaj rozmowy z prof. Sławomirem Szymczykiem

00:00 / 00:00

Autor: M. Kwiatkowska
Redakcja: A. Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wojewoda, susza, straty, wojewoda warmińsko-mazurski, plony
Rolnicy dotknięci suszą otrzymają 1,5 mld złotych – zapowiada minister Ardanowski

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski zapowiedział, że od przyszłego piątku rolnicy będą mogli składać wnioski o rekompensatę strat, które zostały spowodowane przez suszę....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV