Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 7 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Prawie tysiąc książek trafi do polskich uczniów na Litwie

Elblążanie zebrali prawie tysiąc książek na rzecz polskich uczniów z Litwy. Akcja była spontaniczna, przyniosła niespodziewany efekt.

Już wiadomo, że zbiórka była tak duża, że prezenty trzeba będzie przewieźć w kilku turach, przy okazji wyjazdów do rejonu solecznickiego na Litwie. Podręczniki, książki dla dzieci i dla dorosłych – mnóstwo literatury dla rodaków spragnionych polskości trafi do dwóch szkół – wyjaśnia Łukasz Mierzejewski z elbląskiego ratusza.

W miasteczku Soleczniki znajduje się m.in. polskie Gimnazjum im Jana Śniadeckiego, a w miejscowości Dziewieniszki – średnia Szkoła im. Adama Mickiewicza. W rejonie, do którego trafią książki, większość, bo 80% mieszkańców stanowią Polacy. Dodajmy, na Litwie do szkół z polskim językiem wykładowym uczęszcza 12 tysięcy uczniów. Od wielu lat rodakom pomaga Światowy Związek Żołnierzy AK. Jego delegacja odwiedzi Soleczniki z powodu oddania tam szkolnej sali sportowej.

Dzieci dostaną w prezencie sprzęt sportowy, a przy okazji także książki zebrane przez elblążan.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

 

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w uczniowie, zbiórka, książki
Amplituda temperatur jest tak duża, że wchodzenie na lód jest niebezpieczne. Młodzież przeszła szybkie szkolenie z bezpieczeństwa

O zachowanie ostrożności, zaapelował w pierwszym dniu ferii na Warmii i Mazurach Maciej Rokus, szef grupy specjalnej płetwonurków RP. Amplituda temperatur jest na tyle duża, że...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV