Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 6 °C pogoda dziś
JUTRO: 7 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Prawnicy apelują w sprawie „polskich obozów zagłady”

Konzentrationslager Stutthof – obóz koncentracyjny. Fot. Mirosław Sochacki

Olsztyńskie stowarzyszenie Patria Nostra apeluje do rządu i parlamentarzystów o zmiany w projekcie ustawy dotyczącej polskich obozów zagłady.

We wtorek rząd przyjął projekt, zgodnie z którym za używanie sformułowania „polskie obozy zagłady” lub „polskie obozy koncentracyjne” będzie groziło do 3 lat więzienia.

– Te przepisy są bardzo potrzebne, bo używanie takich sformułowań prowadzi do zakłamywania historii, zmniejszania odpowiedzialności Niemiec i sugerowania, że odpowiedzialność za obozy ponosi Polska. Problem w tym, że projekt jest niewystarczająco precyzyjny i w sądach karnych sprawy mogą kończyć się umorzeniami. – mówi mecenasa Lecha Obary ze stowarzyszenia Patria Nostra.

Prawnicy wskazują też na dwa inne istotne szczegóły nowych przepisów. – Co z osobami spoza Polski? Przed sądem karnym oskarżony musi się zjawić, ale co, jeśli obywatel innego państwa nie będzie chciał przyjechać i stanąć przed polskim sądem? Mamy wprawdzie Europejski Nakaz Aresztowania, ale stosuje się go tylko w przypadku przestępstw zagrożonych odpowiedzialnością karną powyżej 3 lat więzienia. A w przypadku tej propozycji odpowiedzialność jest tylko do 3 lat – zwraca uwagę mecenas Obara.

Natomiast mecenas Szymon Topa dodaje, że martwi nas również wyłączenie odpowiedzialności naukowców za używanie takich nieprawdziwych sformułowań. Może dochodzić do kuriozalnych sytuacji, gdy np. nauczyciel w szkole będzie ścigany za nauczanie takiej nieprawdziwej historii, ale naukowiec, który pisze o tym w pracy naukowej, już nie.

Prawnicy stowarzyszenia Patria Nostra, które od lat walczy z używaniem sformułowań „polskie obozy koncentracyjne” lub „polskie obozy zagłady”, liczą na wprowadzenie zmian w projekcie na etapie prac sejmowych. Pomoc zadeklarowali politycy Polski Razem Jarosława Gowina. – Tu chodzi o walkę o godność Polski i walkę o prawdę historyczną. Dlatego zwrócimy się do ministra sprawiedliwości, by uwzględnił te poprawki. Ale jeśli nie, to nasi posłowie zgłoszą te poprawki na etapie prac w Sejmie – zapowiada Michał Wypij, doradca wicepremiera Jarosława Gowina i szef warmińsko-mazurskich struktur Polski Razem.

(apiedz/łw)

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w obóz koncentracyjny
Czy istniały ”polskie obozy koncentracyjne”? Środa, po godz. 19.15. Zaprasza Mirosław Sochacki

Obozy koncentracyjne. Ich zbrodnicza działalność głęboko zapisała się w martyrologii wielu narodów. Były i inne, dziś już niemal zapomniane, i takie, o których istnieniu wiedzieli tylko...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV