Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Premier Mateusz Morawiecki: Przekop Mierzei Wiślanej to jedna z najważniejszych inwestycji dla Elbląga i całego województwa

Premier Mateusz Morawiecki. Fot. Ł.Sadlak

Są pieniądze na budowę kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną, mimo przewidywanego wzrostu kosztów inwestycji – zapewnił w Porannych pytaniach premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu podkreślił, że przekop Mierzei Wiślanej to jedna z najważniejszych inwestycji dla Elbląga i całego województwa warmińsko-mazurskiego. Dodał, że zapewnione jest finansowanie tego przedsięwzięcia.

Finansowanie samego przekopu Mierzei Wiślanej to około miliarda złotych. Oprócz tego planujemy dodatkowe inwestycje, które będą udrażniały cały ciąg komunikacyjny. Dzięki temu firmy handlujące będą miały możliwość wwożenia towarów do Elbląga i potraktowania go jako ważnego portu (…). Chcemy stworzyć nowe szanse dla całego subregionu elbląskiego.

W pierwszych dniach października ma zostać podpisana umowa z wykonawcą przekopu. Inwestycję ma wykonać polsko-belgijskie konsorcjum NDI i Besix.

Premier Morawiecki mówił również o walce z wykluczeniem komunikacyjnym Warmii i Mazur. Przypomniał, że powstają obwodnice miast, modernizowane są nie tylko drogi krajowe, ale także lokalne. Problemem jest ważna komunikacyjnie droga S16, wiodącą przez Krainę Wielkich Jezior Mazurskich. Część samorządowców i ekologów przekonuje, że nowoczesna, dwupasmowa droga nie powinna biec przez serce Mazur.

Premier zastrzegł, że nowa droga powinna uwzględniać specyficzne warunki przyrodnicze terenów przez, które ma przebiegać. Mateusz Morawiecki dodał, że zmodernizowana droga zmniejszy emisję spalin.

Droga S16 Mrągowo – Mikołajki – Orzysz – Ełk jest szansą dla tej części województwa warmińsko-mazurskiego (…). Droga, która zabezpiecza od strony ekologicznej różne ekosystemy, wytłumia hałas i daje możliwość dotarcia przedsiębiorcom, stwarza lepsze perspektywy rozwoju wszystkich mieszkańców. Przed 25 lat na północy województwa bezrobocie było jednym z najwyższych w Polsce. Wiele powiatów było wykluczonych komunikacyjne (…). Nadal wielu mieszkańców ma kłopoty ze związaniem końca z końcem (…)

W Radiu Olsztyn szef rządu podkreślał, że Warmia i Mazury jako zielone płuca Polski muszą być zachowane i odpowiednio zagospodarowane. Mateusz Morawiecki mówił także o problemach służby zdrowia i konieczności skrócenia kolejek do specjalistów.

Posłuchaj rozmowy Michała d’Obyrna z Mateuszem Morawieckim

00:00 / 00:00

 

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w drogi, Mierzeja Wiślana, premier, Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz Morawiecki w Nidzicy: Jako jedyni jesteśmy gwarantami, że programy rozwojowe zostaną utrzymane

Wdrożyliśmy programy społeczne i rozwojowe za 80 miliardów złotych i gwarantujemy, że te programy będą kontynuowane - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z politykami PiS...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV