Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 27 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Premier: Nie ma dzisiaj ważniejszego zadania przed Europą, niż drugi plan Marshalla

Fot. Twitter Kancelaria Premiera

Tarcza antykryzysowa i tarcza finansowa mają służyć przede wszystkim ratowaniu miejsc pracy – podkreślił podczas konferencji premier Mateusz Morawiecki. Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz dodała, że kolejne propozycje rozwiązań w tarczy antykryzysowej zostaną podane do piątku.

We wtorek w KPRM odbyła się wspólna konferencja prasowa premiera Morawieckiego, wicepremier, minister rozwoju Jadwigi Emilewicz oraz minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marleny Maląg.

Szef rządu podkreślił, że wszystkie działania rządu od początku epidemii służą celom zdrowotnym, zmniejszeniu rozprzestrzeniania koronawirusa, a także zachowaniu miejsc pracy. Dlatego, jak wskazał, trzy tygodnie temu weszła w życie tarcza antykryzysowa. Morawiecki zdając – jak mówił – sprawozdanie z tego jak działa ta tarcza oświadczył, że „już dzisiaj mamy 1,5 miliona wniosków”.

Śmiało można powiedzieć, że te 1,5 miliona wniosków to tak jakby 1,5 miliona miejsc pracy

– mówił. Morawiecki ocenił, że „ta pomoc jest oczywiście trudna, ale ona jest konieczna”.

W tym kontekście premier wskazał, że ostatnie zmiany na rynku obligacji, „zmiany w postrzeganiu Polski i w raportach, które pojawiły się w dużych instytucjach finansowych świadczą o tym, że Polska prowadzi działania w sposób właściwy”.

Premier dodał również:

Nie ma dzisiaj ważniejszego zadania przed Europą niż drugi plan Marshalla na miarę XXI wieku, który ma pozwoli nie tylko ocalić miejsca pracy, ale też wznieść się na wyższy poziom gospodarczy po kryzysie

Minister Rozwoju Jadwiga Emilewicz powiedział z kolei:

Analizujemy rynek i chcemy, by tętno polskiej gospodarki nie spadło. W tym tygodniu przedstawimy kolejne propozycje do Tarczy Antykryzysowej jak m. in. fundusz dopłat do oprocentowania Banku Gospodarstwa Krajowego. Dodatkowe rozwiązania to zmiany w zakresie Prawa Zamówień Publicznych, będziemy starali się odblokować Krajową Izbę Odwoławczą. Podejmiemy działania, żeby firmy, które mają polski kapitał nie były przejmowane oraz proponujemy wsparcie budżetów samorządów.

Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej powiedziała zaś:

Z dużym zainteresowaniem spotyka się zwolnienie z ZUS czy postojowe. Już 55 tysięcy firm otrzymało pożyczkę. Działają mechanizmy związane z ochroną miejsc pracy – zarówno niskooprocentowane pożyczki oraz dofinansowania z EFS.

 

Redakcja: A. Dybcio za PAP/Kancelaria Premiera

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Mateusz Morawiecki, Jadwiga Emilewicz, Marlena Maląg, koronawirus
Osoby niepełnosprawne otrzymają wsparcie. PFRON uruchomił specjalny program pomocowy

W związku z epidemią, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych uruchomił specjalny program pomocy niepełnosprawnym. Wnioski o wsparcie należy składać do powiatowych centrów pomocy rodzinie, zgodnie z...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV