Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 8 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Premier spotkał się z opozycjonistkami internowanymi w stanie wojennym w Gołdapi

Premier Mateusz Morawiecki, fot. P.Tracz (kprm.gov.pl)

W stanie wojennym do tak zwanych ośrodków odosobnienia trafiło około 10 tysięcy działaczy „Solidarności” i opozycji. Było wśród nich około 700 kobiet.

Większość trafiła do Gołdapi, gdzie były przetrzymywane w ośrodku wypoczynkowym Komitetu do spraw Radia i Telewizji. W okresie funkcjonowania ośrodka, od 6 stycznia do 24 lipca 1982 roku, przez obóz przewinęło się około 400 kobiet z całej Polski.

Przez cały okres internowania, SB próbowała „łamać” przetrzymywane kobiety, podsuwając im do podpisu lojalki i namawiając do współpracy. Podczas przeprowadzanych rozmów esbecy wielokrotnie posuwali się do szantażu, zastraszania i obietnic. Matkom opowiadano o tym, jak bardzo cierpią ich pozostawione dzieci, studentkom – że już nie będą miały szansy powrotu na uczelnie. W lipcu 1982 roku z ośrodka w Gołdapi zwolniono ostatnie kobiety. Ośrodek następnie przestał formalnie istnieć.

Źródło: IAR
Autorka: B.Gajlewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Gołdap, internowanie, opozycja
Dawni działacze opozycyjni zostali uhonorowani Krzyżami Wolności i Solidarności

Szesnastu elblążan zostało odznaczonych Krzyżami Wolności i Solidarności. Są  przyznawane przez prezydenta  na wniosek prezesa IPN działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej za działalność na rzecz odzyskania...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV