Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Premier: zdecydowaliśmy się na wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego

Premier Mateusz Morawiecki. Fot. M.Rzewuski/KPRM

Zdecydowaliśmy się na wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego – powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki. Zaznaczył, że przewrócone zostaną pełne kontrole na wszystkich polskich granicach.

W obliczu światowej epidemii, czy ogłoszonej pandemii najważniejsze słowa to bezpieczeństwo i odpowiedzialność. Jesteśmy zobowiązani do (…) wykonania wszystkich możliwych kroków, żeby bezpieczeństwo Polaków, zdrowotne i pod wszelkimi możliwymi względami było utrzymane. Do tego potrzebne jest odpowiedzialność; odpowiedzialne działanie, które może doprowadzić do tego, że zminimalizujemy skutki pandemii

– oświadczył szef rządu.

– Dlatego zdecydowaliśmy się na wprowadzenia stanu zagrożenia epidemicznego. To zgodnie z ustawą jest stan, który pozwala nakładać dodatkowe ograniczenia, które są niezbędne by powstrzymać rozprzestrzenię się wirusa – mówił.

Granice Polski

– Podejmujemy bardzo konkretne działania i tak po pierwsze: z myślą o bezpieczeństwie Polaków będziemy wprowadzali pełne kontrole na wszystkich polskich granicach (…) wszystkie granice, które były wewnętrznymi granice UE zostaną niejako odtworzone, najpierw na 10 dni z możliwością przedłużenia o 20 dni a późnej o kolejny miesiąc – mówił.

Podkreślił, że polscy obywatele po przekroczeniu granicy zostaną skierowani na 14-dniową kwarantannę.

Galerie handlowe, restauracje, kluby

Wszystkie sklepy pozostają otwarte, banki, punkty usługowe, bankomaty, nie zabraknie środków, gotówki – zapewnił premier Mateusz Morawiecki. Zapowiedział też, że od północy z piątku na sobotę ograniczona zostanie działalność galerii handlowych. Będą w nich czynne sklepy spożywcze i apteki.

Wszystkie sklepy pozostają otwarte, banki, punkty usługowe, bankomaty. Nie zabraknie środków, nie zabraknie gotówki. Jestem po rozmowach z odpowiednimi władzami, w tym przypadku Banku Centralnego i Komisji Nadzoru Finansowego i Ministerstwa Finansów

– powiedział Morawiecki.

Premier zapowiedział, że w galeriach handlowych pozostaną otwarte sklepy spożywcze, a także pralnie, apteki i drogerie.

Tam, gdzie można kupić środki higieny osobistej. To są ważne artykuły w przypadku epidemii, która nam bardzo wyraźnie jednoznacznie grozi.

Podjęliśmy decyzję o zawieszeniu działalności wszystkich restauracji, klubów, pubów, barów, kasyn i innych miejsc rozrywki, ponieważ tam gromadzą się ludzie. (…) Wszystkie restauracje, kawiarnie i inne takie punkty usługowe, które funkcjonują i które mają taką możliwość, mogą świadczyć dalej usługi na wynos, na tzw. dowóz”.

Ograniczenie zgromadzeń

Jednym ze środków bezpieczeństwa w związku z epidemią koronawirusa jest ograniczenie zgromadzeń do 50 osób.

Ograniczenie dotyczy – jak powiedział premier – marszów, demonstracji, uroczystości religijnych i wszelkich zgromadzeń wiążących się z działalnością instytucji centralnych, samorządowych i osób prywatnych.

Ograniczenie dotyczy tych wszystkich miejsc, gdzie ludzie mogliby się gromadzić i stwarzać dla siebie nawzajem niebezpieczeństwo

– powiedział Morawiecki.

Podkreślił, że o ograniczeniach on i jego współpracownicy rozmawiali ze związkami wyznaniowymi, z samorządowcami, zrzeszeniami pracodawców, związków zawodowych i organizacjami pozarządowymi.

Zdaję sobie sprawę, że tego rodzaju ograniczenia zmieniają życie milionów Polaków, ale są one potrzebne, żeby zabezpieczyć nas przed bardzo niebezpiecznymi i nieznanymi do tej pory skutkami pandemii koronawirusa

– podkreślił premier.

Fake newsy

Musimy wydać bezwzględną wojnę epidemii fake newsów i dezinformacji – powiedział premier. Podkreślił, że sprawdzone informację nt. koronwirusa można znaleźć na oficjalnych profilach rządu w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych z domeną gov.pl.

Wchodzimy w nową fazę walki z epidemia COVID-19. Ale musimy również rzucić rękawicę, wydać bezwzględną wojnę epidemii fake newsów i dezinformacji. Ona może przyspieszyć rozwój właściwej epidemii. Nie chcemy tego

– oświadczył szef rządu.

Podkreślił, że sprawdzone informacje można znaleźć na oficjalnych profilach rządu w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych z domeną gov.pl. – Bardzo proszę o ostrożność, bo jeden nieprawdziwy komunikat może naprawdę doprowadzić do wielu nieprzyjemnych zdarzeń, do tragedii innych ludzi – mówił Morawiecki.

Praca zdalna

– Apeluję do wszystkich pracodawców o wyrozumiałość, żeby wszystkim pracownikom tam, gdzie można umożliwić pracę zdalną, chcemy jak najwięcej procesów wykorzystać w formie cyfrowej, bo to umożliwi ludziom pozostanie w domu, a to jest najlepsze lekarstwo na koronawirusa – powiedział Morawiecki.

Dezynfekcja

Dodał, że już wkrótce ogromne ilości płynu dezynfekującego będą dystrybuowane w całej Polsce. – Już dzisiaj rozpoczęła się dystrybucja – zapewnił premier.

Jednocześnie wciąż zwiększamy nasze możliwości testowania między innymi poprzez większą sieć laboratoriów. Policja codziennie kontroluje także osoby, które znajdują się w kwarantannie. 99 procent osób, dosłownie 99 procent osób zachowuje się bardzo odpowiedzialnie. Bardzo dziękuję wszystkim państwu, ponieważ dzisiaj musimy starać się izolować, odizolować jedni od drugich, to od dawna wiadomo, że jest jedyna skuteczna metoda

– podkreślił szef rządu.

Obowiązki administracyjne

Ponadto, jak mówił, rząd przesuwa terminy różnych obowiązków administracyjnych – składania deklaracji podatkowych, różnych płatności np. podatek od nieruchomości. – Tak żeby nie trzeba było wychodzić z domu do końca marca, żeby można było najlepiej zrobić to zdalnie – mówił Morawiecki.

Autor: PAP
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w uwaga, pilne, premier Mateusz Morawieckikoronawirus
Prawie 40 uszkodzonych budynków, tysiące domów bez prądu. W regionie trwa usuwanie skutków wczorajszej wichury

Duże szkody wyrządziła wichura, która przeszła nad województwem warmińsko-mazurskim. Strażacy interweniowali ponad 550 razy. Najwięcej problemów było w powiecie elbląskim. Nikt nie ucierpiał. Silny wiatr przewracał...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV