Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie pozwany. Sędzia z Sulęcina ma wątpliwości co do jego członkostwa w KRS

Budynek sądu rejonowego w Olsztynie. fot. Przemysław Getka

Do Sądu Rejonowego w Olsztynie wpłynął pozew wobec sędziego i prezesa tego sądu – Macieja Nawackiego. Chodzi o ustalenie, czy jest on członkiem Krajowej Rady Sądownictwa – poinformowała sędzia Agnieszka Żegarska, rzeczniczka prasowa Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Ze wskazaniem, że kandydatura na członka Krajowej Rady Sądownictwa nie została prawidłowo zgłoszona. Dlatego jego zgłoszenie powinno być odrzucone, a wybór nie powinien być przedmiotem głosowania. W pozwie wskazano, że zgłoszenie pana Nawackiego nie spełniało przesłanki w zakresie wymaganej liczby podpisów, ze szczegółowym uzasadnieniem tego faktu.

00:00 / 00:00

Pozew złożył Tomasz Błaszkiewicz, sędzia Sądu Rejonowego w Sulęcinie. Domaga się ujawnienia nazwisk sędziów, którzy poparli kandydaturę sędziego Nawackiego na członka KRS.

Sędzia Maciej Nawacki powiedział Radiu Olsztyn, że wie, iż taki pozew wpłynął, ale nie zna jego treści. Dodał jednak, że było 28 podpisów poparcia dla jego kandydatury na członka KRS.

28 podpisów było i konstrukcja prawna zakładała złożenie wniosku przez pełnomocnika. Podpisy zostały zebrane, złożone. Następnie faksem wpłynęło do marszałka Sejmu oświadczenie o jakimś tam wycofaniu (podpisów). Ile ich wpłynęło, jakiej treści – nie wiem. Później wpłynęły jeszcze w formie listów poleconych. To tyle wiem. Ja nie byłem żadnym adresatem oświadczeń tego rodzaju. Nie zbierałem podpisów, w tym sensie że podpisy formalnie, zgodnie z prawem zbiera pełnomocnik. Taka jest konstrukcja prawna. Pełnomocnictwo jest udzielane przez pierwszych 15 osób, które złożyły podpisy. To nie jest mój pełnomocnik, tylko pełnomocnik tych 15 osób.

00:00 / 00:00

Sędzia, któremu w drodze losowania przydzielono tę sprawę złożył wniosek o wyłączenie go od jej rozpoznania, gdyż jest podwładnym prezesa Nawackiego. Do sekretariatu X Wydziału Cywilnego wpływają wnioski kolejnych sędziów o wyłączenie ich od rozpoznania tej sprawy. Jak poinformowała rzeczniczka, wnioski o wyłączenie sędziów nie zostały jeszcze rozpoznane.

Autor: A. Socha
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pozew, sąd rejonowy, KRS, sędzia Maciej Nawacki
„Jastrząb” odstrasza gołębie w Elblągu. Specjalny system działa od świtu do zmierzchu

W Elblągu słychać odgłosy jastrzębia. Wydaje je odstraszacz gołębi zamontowany na budynku przy ulicy Pułkownika Dąbka, gdzie znajduje się Sąd Rejonowy i Okręgowy. Montaż urządzenia był...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV