Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 11 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Prezydent Elbląga wprowadza plan oddłużania miasta

Prezydent Elbląga Witold Wróblewski. Fot. Michał Kuliś

Elbląscy radni podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta zgodzili się na to, by prezydent Elbląga przeprowadził swój plan oddłużania miasta.

Sprawa jest ważna, bo dług sięga 340 milionów złotych. Samorząd chce wziąć kolejne obligacje na 25 milionów złotych, aby zapłacić za zbudowane przez poprzedniego prezydenta Centrum Rekreacji Wodnej. Dostanie je, jeśli miasto zgodzi się na wydłużenie czasu spłat wszystkich dotychczasowych kredytów do 2029 roku.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

00:00 / 00:00

Głosowanie poprzedziła ostra dyskusja o przyczynach zadłużenia miasta i przyjęciu za to odpowiedzialności przez wszystkich prezydentów Elbląga. Radny Ryszard Klim z klubu SLD uważa, że takie dochodzenie nie ma sensu, kiedy ważne jest podjęcie szybkich działań, bo do powstania długu przyczynił się każdy, kto zasiadał przez te lata w Radzie Miasta.

– Naprawa finansów jest konieczna, tę świadomość miał każdy z kandydatów na urząd prezydenta – podkreślał Jerzy Wilk z PiS, obecnie przewodniczący Rady Miejskiej, a jeszcze w ubiegłym roku prezydent Elbląga.

Ostatecznie radni przyjęli propozycje prezydenta Elbląga. Głosowanie wszystkich czterech uchwał przebiegło identycznie: 10 radnych było za ich przyjęciem, a 14 wstrzymywało się od głosu. Prezydent Witold Wróblewski podziękował za wsparcie i zapewnił, że dzięki temu miasto będzie mogło się rozwijać.

 

Rolowanie długu –
jest to spłata „długu starego” poprzez zaciągnięcie „długu nowego”. Z rolowaniem długu mamy do czynienia wtedy, gdy brak nam środków finansowych na spłatę kredytu i musimy na ten cel wziąć kolejną pożyczkę. Innymi słowy, zamiast pozbyć się długu i mieć znów „czyste konto”, zaciągamy na jego pokrycie kolejne zobowiązanie finansowe.

 

(mstan/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Elbląg, zadłużenie
Elbląska Rada Miasta dyskutuje, jak spłacić długi

Po raz drugi zebrała się elbląska Rada Miasta po to, by dokończyć sesję zwołaną tydzień temu przez prezydenta Witolda Wróblewskiego. Złożył on projekty czterech uchwał dotyczących...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV