Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 5 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Prezydent przyznał odznaczenia za bohaterstwo i odwagę. Wśród wyróżnionych znalazł się strażak z Małdyt

Fot. K. Sitkowski/KPRP

Prezydent Andrzej Duda uhonorował ponad 30 osób wysokimi odznaczeniami państwowymi za bohaterstwo i odwagę. Wśród nich znalazł się strażak ochotnik z Małdyt Marcin Mitkowski, który otrzymał medal za ofiarność i odwagę.

Byli też między innymi żołnierz, który ratował rannych po ataku nożownika w centrum handlowym i maturzysta ratujący sąsiadkę z pożaru. Dwie osoby zostały uhonorowane pośmiertnie.

Uroczystość odbyła się w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Andrzej Duda dziękował za bohaterstwo, niezłomność i wielką odwagę:

Oczywiście w społeczeństwie panują różne poglądy. Jednak dopóki człowiek jest gotowy bezinteresownie rzucić się na pomoc drugiemu człowiekowi, to znaczy, że są ludzie godni tworzyć wspólnotę.

00:00 / 00:00

Marcin Mitkowski z Ochotniczej Straży Pożarnej w Małdytach, wracał z Włoch, gdy na drodze w Czechach doszło do wypadku:

Samochód ciężarowy uderzył w stojący za mną samochód osobowy. Pojazd zaczął się palić, nikt nie reagował, panowała znieczulica. Zareagowałem instynktownie, tak jak należy to robić w straży. Wyciągnąłem mężczyznę z samochodu, uratowałem mu życie. Niestety dwoje jego dzieci zginęło na miejscu.

00:00 / 00:00

W uroczystości wzięli udział także między innymi szefowie resortów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji. Medal za Ofiarność i Odwagę przyznawany jest osobom, które z narażeniem życia lub zdrowia ratowały zagrożone życie lub mienie.

Krzyż Zasługi za Dzielność nadawany jest funkcjonariuszom policji i służb mundurowych za pracę w ciężkich warunkach, wyjątkową odwagę, narażenie życia lub zdrowia w obronie prawa, nietykalności granic oraz życia i bezpieczeństwa obywateli.

 

Autor: J. Golon/IAR
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w strażak, odwaga, wyróżnienie, Małdyty, Andrzej Duda, bohaterstwo, odznaczenia państwowe
Ełccy strażacy szukają chętnych do pracy

W Powiatowej Komendzie Państwowej Straży Pożarnej zwolniły się dwa miejsca. To nabór dodatkowy, związany z odejściem pracowników na emeryturę. Poszukiwani są ludzi sprawni fizycznie, wysportowani. Dodatkowym...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV