Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Problemy budżetowe i zmiana kandydata na prezydenta. Posłowie z Warmii i Mazur komentują aktualne tematy ze sceny politycznej

Posłowie J. Cichoń (KO) i W. Kossakowski (PiS)

Poseł Platformy Obywatelskiej Janusz Cichoń zarzucił rządowi Prawa i Sprawiedliwości, że świadomie ucieka od problemów budżetowych spowodowanych epidemią koronawirusa.

Poseł mówił na konferencji prasowej w Olsztynie, że kłopoty budżetowe najlepiej widać w samorządach, które nie są w stanie realizować podstawowych zadań publicznych, dlatego konieczna jest nowelizacja budżetu państwa. Janusz Cichoń powiedział, że działania podejmowane przez PiS są niewystarczające, a to co dzieje się wokół budżetu państwa i samorządów budzi bardzo poważne obawy Platformy Obywatelskiej.

Apelujemy do rządzących, żeby poważnie potraktowali naród

– mówił poseł Cichoń.

00:00 / 00:00

Poseł PiS Wojciech Kossakowski uważa, że to celowe działanie PO, która, w jego ocenie, mówi o problemach finansowych państwa po to, aby rząd przestał wypłacać pieniądze z tarczy antykryzysowej. Wtedy zdaniem posła Kossakowskiego, Platforma zarzuci rządowi, że ten nie pomaga.

Budżet państwa z pewnością odczuje skutki pandemii i będzie potrzebna debata na ten temat, ale teraz konieczna jest pomoc polskim przedsiębiorcom.

00:00 / 00:00

W kwietniu, w dorocznym Programie Konwergencji pokazującym w jakiej kondycji jest państwo, znalazła się prognoza mówiąca o spadku PKB w Polsce do 3,4 procent i deficycie budżetowym w wysokości 8,4 procent.

Na konferencji prasowej poseł PO Janusz Cichoń odniósł się również do zmiany kandydata Platformy Obywatelskiej na prezydenta. – Małgorzata Kidawa – Błońska zdała egzamin jako kandydatka na prezydenta, nie zgadzając się na łamanie zapisów konstytucji przy organizacji wyborów – ocenił poseł PO.

Małgorzata Kidawa-Błońska spotkała się z hejtem, który ostatecznie skłonił ją do rezygnacji z ubiegania się o najwyższy urząd w państwie. Zrezygnowała z udziału w wyborach, ale zawdzięczamy jej to, że jest szansa, że wybory strażnika konstytucji odbędą się z poszanowaniem podstawowych zasad

– powiedział poseł Cichoń. Przypomniał, że PiS wycofał się ze swojej koncepcji i przedstawił nowy sposób organizacji tegorocznych wyborów.

00:00 / 00:00

Tymczasem w ocenie Wojciecha Kossakowskiego zmiana kandydata była podyktowana niskimi notowaniami Małgorzaty Kidawy-Błońskiej w sondażach. Dlatego, jak mówił, Koalicji Obywatelskiej zależało na tym, aby wybory nie odbyły się 10 maja.

Kapitulacja Małgorzaty Kidawy-Błońskiej już Koalicji Obywatelskiej nie pomoże.

00:00 / 00:00

Nowym kandydatem Koalicji Obywatelskiej w wyborach prezydenckich jest Rafał Trzaskowski z PO, obecny prezydent Warszawy.

Autor: K. Kantor
Redakcja: A. Chmielewska

Więcej w PiS, wybory, PO, budżet, Janusz Cichoń, Małgorzata Kidawa-Blońska, Wojciech Kossakowski, koronawirus
Dziś pierwszy dzień znoszenia kolejnego etapu obostrzeń. Jak radzi sobie branża usługowa?

Fryzjerzy i kosmetyczki wracają do pracy. Na Warmii i Mazurach pierwszy dzień kolejnego etapu znoszenia obostrzeń w związku z koronawirusem jest dla nich wyjątkowo intensywny. Jak...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV