Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Problemy Olsztyna w starciu z polszczyzną. „Muszą obowiązywać standardy ortograficzne”

Fot. A. Piedziewicz

Olsztyńskie klęski w starciu z ortografią. W miejskiej przestrzeni w ostatnim czasie pojawiły się napisy zawierające błędy językowe.

Pierwszy błąd dotyczy ulicy Małłków. Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu postanowił postawić tam nową tabliczkę z nazwą. Ale niestety – nazwisko jej patronów zapisano przez jedną zamiast dwóch liter „Ł”. Jako pierwszy publicznie zwrócił na to uwagę olsztyński historyk Rafał Bętkowski.

Wydaje mi się to wręcz sytuacją kuriozalną, że taki szyld może stać przy ulicy prowadzącej do szkoły

– komentuje Rafał Bętkowski.

Podobny błąd pojawił się w serwisie internetowym Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu. Dotyczył wpisu o organizacji ruchu na remontowanej ulicy Jagiellońskiej. Na samym schemacie zarówno tytuł, jak i nazwa ulicy zostały zapisane błędnie – przez jedno zamiast dwóch „L”. Doktor Jolanta Piwowar, językoznawca z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, ocenia to jednoznacznie – jako błędy ortograficzne.

Jeśli mamy dwie identyczne głoski obok siebie, to raczej nie wymawiamy każdej z nich odrębnie – ułatwiamy sobie wymowę. Ale oczywiście jeśli zapisujemy jakąś nazwę, to wymowa – wymową, ale standardy ortograficzne muszą obowiązywać

– mówi dr Piwowar.

Olsztyński Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu jedynki z ortografii przyjąć jednak nie chce. Odpowiedzialność przerzuca na wykonawców.

W przypadku tabliczki przy Małłków błąd wkradł się na ostatnim etapie – produkcyjnym. My podaliśmy wykonawcy poprawną nazwę

– zapewnia Michał Koronowski z Zarządu. Działaniem wykonawcy robót usprawiedliwia też błąd na schemacie ruchu dotyczącym ulicy Jagiellońskiej. Oba błędy zostały już usunięte z przestrzeni publicznej.

Przy okazji niektórzy zwracają uwagę na jeszcze jeden napis, który niedawno pojawił się w Olsztynie i wzbudził pewne wątpliwości. To nazwisko Ericha Mendelsohna, urodzonego w Olsztynie architekta, patrona Liceum Plastycznego. Umieszczono je na otwartym niedawno pawilonie wystawowym przy liceum. Zazwyczaj imię architekta zapisywane jest „CH” na końcu – taka wersja widnieje choćby w encyklopediach. Liceum używa jednak zapisu „Eric” – przez samo „C”. Dyrektor szkoły Aleksander Kuberski tłumaczy jednak, że tu nie można mówić o błędzie. Pisownię swojego imienia zmienił sam Mendelsohn, chcąc odciąć się od nazistowskich Niemiec.

Jako obywatel Niemiec pochodzenia żydowskiego odczuł zmiany, jakie zaczęły zachodzić, gdy Hitler doszedł do władzy. W 1933 roku wyjechał. Krążył między Londynem a Tel Awiwem, w 1937 roku przyjął imię Eric – przez „C” – i my to uszanowaliśmy

– wyjaśnia.

Wracając zaś do ewidentnych pomyłek – wydaje się, że palmę pierwszeństwa w kategorii „porażki Olsztyna w starciu z polszczyzną” wciąż dzierży „Grudziąc”. Przez „C” na końcu, zamiast „DZ”. Taki napis pojawił się kilka lat temu na jednym z olsztyńskich drogowskazów. Został poprawiony, ale wcześniej jego zdjęcie zdążyło stać się hitem Internetu.

Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza

Fot. FB Rafał Bętkowski

 

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w ulice, ortografia, Rafał Bętkowski, Aleksander Kuberski, Michał Koronowski, Jagielońska, Małków, błędy
Drogowcy zapowiadają kolejne remonty w Olsztynie. Szykują się utrudnienia na ulicach Żniwnej i Armii Krajowej

Rozpoczęły się kilkudniowe prace przy przebudowie odcinka ul. Żniwnej w Olsztynie oraz budowie przepustu pod drogą (na strudze Dajtki). W tym czasie gruntowy odcinek ul. Żniwnej...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV