Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 7 °C pogoda dziś
JUTRO: 5 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Problemy z odzieżą, obuwiem i bagażem – to najczęstsze zgłoszenia, którymi zajmuje się Europejskie Centrum Konsumenckie

Fot. Fotolia.com

Meble, sprzęt AGD i RTV, obuwie i ubrania – sprawy dotyczące zakupu tych przedmiotów trafiają do Miejskiego Rzecznika Praw Konsumentów w Olsztynie najczęściej. Podobne spostrzeżenia mają również prawnicy z Europejskiego Centrum Konsumenckiego. Oni mówią również o ogromnej liczbie spraw dotyczących zgubionego lub zniszczonego bagażu.

Na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie odbyła się konferencja naukowa pod hasłem „Ochrona Praw Konsumenta – wyzwania i rozwiązania”.

Większość spraw, którymi zajmuje się Europejskie Centrum Konsumenckie dotyczy ubrań i obuwia. – Są to kwestie wadliwości obuwia, albo zamówione przez Internet ubranie nie doszło na czas – powiedziała Radiu Olsztyn Anna Myrczek z ECK.

Oprócz tego, wiele zgłoszeń które trafiają do Europejskiego Centrum Konsumenckiego dotyczy również bagażu, który został zniszczony albo zgubiony przez obsługę lotniska.

Prawnicy podkreślają jednak, że w takich przypadkach, często jesteśmy sami sobie winni, bo interweniujemy za późno. – Pierwsze, co musimy zrobić to zgłosić protokół szkody. Wpływa to na dalsze dochodzenie roszczeń. Odebranie bagażu i wyjście poza lotnisko utrudnia cały ten proces – dodał Karol Muż z Europejskiego Centrum Konsumenckiego.

Polski oddział ECK rozpatruje około 5 tys. spraw rocznie i chwali się 70% skutecznością.

Sieć Europejskich Centrów Konsumenckich jest współfinansowana przez Komisję Europejską, Składa się z 30 centrów, po jednym w każdym z 28 państw członkowskich UE oraz w Islandii i Norwegii. Ośrodki pracują razem w celu zapewnienia konsumentom informacji na temat transgranicznych zakupów towarów i usług. Ponadto stanowią one pomoc w polubownym rozwiązywaniu sporów transgranicznych.

Organizatorem konferencji było m.in. Studenckie Koło Naukowe Ochrony Praw Konsumenta, które działa przy Wydziale Prawa i Administracji UWM.

Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego

00:00 / 00:00

Autor: M.Lewiński
Redakcja: A. Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV