Strona główna Radio Olsztyn
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
IMIENINY: Gerwazego, Protazego, Sylwii
EUR: 4.2887 CHF: 3.713
USD: 3.7003 GBP: 4.9003
Logowanie
 

Próbował przemycić freon z Rosji. Zakazanym w Polsce gazem chciał uzupełnić klimę w swoim autokarze

Kontrola celna wykryła freon, fot. M.Stankiewicz

Próbował przemycić… freon – został zatrzymany przez funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej. Zakazaną w Polsce substancję znaleziono w autobusie lokalnego przewoźnika z Bartoszyc.

Towar znajdował się w dwóch metalowych butlach. Mężczyzna tłumaczył, że freonem będzie uzupełniał klimatyzację w autokarze i kupił gona terenie Federacji Rosyjskiej.

Przypomnijmy – z powodu negatywnego oddziaływania gazu na środowisko, w Polsce od 1991 roku wprowadzono zakaz używania freonu. Regulacje zostały wprowadzone przez państwa członkowskie Konwencji Wiedeńskiej o ochronie warstwy ozonowej. Polska także zobowiązała się do przestrzegania tych przepisów. Zakaz dotyczy również importowania związków chemicznych do Polski z innych krajów, w których wciąż są produkowane, czyli np. z Rosji.

Za próbę nielegalnego przywozu freonu, kierowca autokaru dostał 300 złotych mandatu. Butle z gazem zostały wycofane do Federacji Rosyjskiej.

Autor: KPiasecka
Redakcja: ASocha

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Prof. Elżbieta Bandurska-Stankiewicz: Bez badań nigdy nie opanujemy cukrzycy

Światowa Federacja Diabetologiczna alarmuje, że w 20140 roku z cukrzycą zmagać się będzie co piąta osoba na świecie. Obecnie w Polsce przeznacza się 7 miliardów złotych...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV