Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Proces miasto kontra FCC przedłużony

Szykuje się dłuższa przerwa w procesie Olsztyna z hiszpańską firmą FCC, wyrzuconą z budowy linii tramwajowej. Powód – sąd nie może znaleźć odpowiedniego biegłego.

Pod koniec października, po czterech sądowych rozprawach, sąd doszedł do wniosku, że musi powołać biegłego z zakresu projektowania. Ma on określić dwie kwestie. Po pierwsze, ustalić definicję torowiska. Po drugie, wypowiedzieć się, czy miasto opóźniało wydawanie akceptacji koncepcji projektowej, a tym samym – czy opóźniło to cały proces budowy. To główny zarzut Hiszpanów, z którym przedstawiciele Olsztyna się nie zgadzają. Problem w tym, że odpowiedniego biegłego wciąż nie udało się znaleźć – i to pomimo sprawdzenia list biegłych sądowych w różnych sądach okręgowych w Polsce, m.in. w Białymstoku i Katowicach.

– To nie może być biegły z zakresu projektowania np. budynków, musi mieć jakieś doświadczenie związane z liniami tramwajowymi – tłumaczy rzecznik sądu okręgowego w Olsztynie sędzia Agnieszka Żegarska. Później biegły musi mieć czas na sporządzenie opinii. Zazwyczaj sąd daje na to 3 miesiące. Ale w szczególnie skomplikowanych sprawach to bywa znacznie dłużej. Sama prowadzę sprawę, w której po dwóch sprzecznych opiniach zwróciłam się o napisanie kolejnej, będę na nią czekała prawie 2 lata – przyznaje sędzia Agnieszka Żegarska.

Hiszpańska firma FCC miała wybudować olsztyńską linię tramwajową do końca 2014 roku. Jednak w połowie 2013 roku miasto zerwało kontrakt, powodem były duże opóźnienia – stan zaawansowania prac wynosił zaledwie 6 procent, choć powinien sięgać 60 procent. Miasto musiało zlecić budowę innym firmom, oddanie linii tramwajowej do użytku opóźniło się przez to o rok. Hiszpanie poszli do sądu, żądając od miasta ponad 320 milionów złotych odszkodowania. Miasto złożyło zaś tzw. pozew wzajemny, w którym domaga się od FCC prawie 40 milionów, bo konieczność rozpisania nowych przetargów spowodowało wzrost kosztów budowy.

 

(apiedz/kpias)

Przeczytaj poprzedni wpis:
Polska kończy rok na 15. miejscu w rankingu FIFA

Najnowsze zestawienie opublikowano dziś (22.12.2016r.), a zmiany w porównaniu z tym z 24 listopada są minimalne. Wciąż na czele jest Argentyna, przed Brazylią, Niemcami i Chile....

Zamknij
RadioOlsztynTV