Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Prof. Barbara Wróblewska: W połowie przypadków alergia jest chorobą dziedziczną

Barbara Wróblewska. Fot. A. Podbielska

Szacuje się, że w Stanach Zjednoczonych około dwustu osób rocznie umiera po spożyciu orzeszków ziemnych.

Profesor Barbara Wróblewska, Kierownik Zakładu Immunologi i Mikrobiologii Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie jest kolejnym gościem Bliższych Spotkań.

I. Malewska: Alergia jest to choroba, która może się ujawnić w każdym wieku. Czy może być chorobą śmiertelną?

B. Wróblewska: Niestety tak. Spotykamy się z wieloma chorobami. Alergia jest jedną z nich. Najwięcej mówi się o alergii w momencie narodzenia dziecka. Te problemy podlegają leczeniu. Zmiany alergiczne, które obserwujemy na skórze będą ewoluowały wraz z wiekiem. Alergia dzięki pamięci immunologicznej naszego organizmu może z nami cały czas egzystować.

I. Malewska: Przyczyny alergii to w połowie genetyczne uwarunkowania – na to wpływu nie mamy. W drugiej połowie jest to wywołane przez środowisko?

B. Wróblewska: Tak. Już od wielu lat toczy się dyskusja, co wywołuje alergię. 50% winy leży po naszej stronie, czyli kodu genetycznego, który rodzice przekazują w momencie narodzin. Wiadomo wtedy, że to jest choroba dziedziczna.

Posłuchaj rozmowy z prof. Barbarą Wróblewską.

 

Autor: D. Kucharzewska
Redakcja: A. Dybcio

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Bliższe spotkania, alergia
Mróz nie odpuszcza. Szczególnie narażone są osoby bezdomne

W miniony weekend w powiecie bartoszyckim zamarzły dwie osoby. Od listopada ubiegłego roku w regionie z powodu wychłodzenia zmarło 8 osób. Robert Kuchta – dyrektor Olsztyńskiego...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV