Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 27 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Prof. Rafał Wiśniewski: Program „Kultura w sieci” cieszył się gigantycznym zainteresowaniem, w sumie zgłoszono 12 tys. inicjatyw

„W tym roku budżet na kulturę wynosi 5 miliardów złotych. To rekordowa suma” – przekonywał w Porannych Pytaniach prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury.

Podkreślał, że odmrażanie kultury i różnych instytucji kulturalnych idzie w Polsce zgodnie z planem:

W środku pandemii Narodowe Centrum Kultury, dzięki środkom pozyskanym z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wspierało inicjatywy, które miały charakter zamknięty, m.in. „Kultura w sieci”. Ten program cieszył się gigantycznym zainteresowaniem, w sumie zgłoszono 12 tysięcy inicjatyw.

Dyrektor Narodowego Centrum Kultury przypomniał również, że efekty programu „Kultura w sieci” można znaleźć na stronie internetowej kulturadostepna.pl. Udostępnione zbiory podzielono tam m.in. na takie kategorie: sztuki plastyczne, teatr, film i fotografia, literatura i publicystyka oraz muzyka i taniec.

Prof. Rafał Wiśniewski dodał, że w każdym roku rosną środki na wsparcie działalności kulturowej w Polsce. Dyrektor Narodowego Centrum Kultury na antenie Radia Olsztyn skomentował również m.in. wnioski z opublikowanego niedawno „Alertu Kultura”. To inicjatywa Open Eyes Economy oraz Kolegium Gospodarki i Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Autorzy alertu napisali, że: „ogłaszane w świetle kamer kolejne etapy odmrażania gospodarki i kultury budują iluzję powolnego powrotu świata do tzw. nowej normalności. Tymczasem w sektorze kultury żadnej normalności długo nie będzie”.

Rafał Wiśniewski przyznał, że sytuacja – z którą mamy do czynienia także w kulturze – jest nadzwyczajna:

To nie jest sytuacja, która ma charakter kontekstualny, czyli że dzieje się tylko w Polsce lub w Europie, ale także na całym świecie. Warunkiem jest zabezpieczenie, życia, zdrowia i bezpieczeństwa wszystkich obywateli. Jeśli ktoś jest zdrowy, to może uczestniczyć w wydarzeniach kulturowych. Jeśli zaś ktoś jest chory, to zalecamy, aby dbać o zdrowie swoje oraz innych. Ograniczenia są i muszą być, żebyśmy mogli czuć się bezpiecznie.

Dyrektor Narodowego Centrum Kultury podkreślał również, że tylko z programu „Kultura w sieci”, stworzonego w czasach pandemii koronawirusa, skorzystało 1200 różnych podmiotów.

Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego z Rafałem Wiśniewskim

00:00 / 00:00

 

Autor: M. Lewiński
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Rafał Wiśniewski, Narodowe Centrum Kultury
Poznaliśmy decyzję w sprawie olsztyńskiego dworca

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego utrzymało w mocy postanowienie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Olsztynie o niewpisywaniu dworców do rejestru zabytków. Olsztyńscy społecznicy wnioskowali, by dworzec był...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV