Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Profesor Maksymowicz: Przy odmrażaniu gospodarki konieczne jest zwiększenie liczby testów na obecność koronawirusa

Fot. K. Ośko

System po reformie jest taki, że każda uczelnia decyduje o tym czy wznowić zajęcia – powiedział w Porannych Pytaniach wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Wojciech Maksymowicz. Zaznaczył jednocześnie, że ministerstwo przekazuje uczelniom tylko wytyczne.  

Stosujemy zalecenia i stwarzamy możliwości prawne, powiedział prof. Maksymowicz.

Na przykład rozszerzyliśmy znacznie możliwość prowadzenia i zaliczenia egzaminów w sposób zdalny. Nie da się jedna ukryć, że część zajęć powinna być prowadzona bezpośrednio. Przy odpowiednich warunkach bezpieczeństwa nie ma problemu. Na przykład wczoraj w Olsztynie pobrano pierwsze wymazy na koronawirusa studentom medycyny z Collegium Medicum, żeby przygotować ich do powrotu do zajęć.

Profesor Wojciech Maksymowicz zaznaczył, że mniej obawia się o zdrowie studentów, bo mogą mieć bezobjawową postać choroby, a bardziej o to, że mogą oni zarazić osoby osłabione i cierpiące na inne choroby.

Zdaniem posła Porozumienia konieczne jest przy odmrażaniu gospodarki jest również zwiększenie liczby przeprowadzanych testów na obecność koronawirusa.

Uważamy, że lepiej jest się zabezpieczyć i wydać środki, łącznie z testowaniem powszechnym. Można by uniknąć sytuacji, która miała miejsce w Poznaniu. Lepiej wytestować całą fabrykę mebli, zanim dojdzie do zakażeń. Teraz okazało się, że jest tam 20% zarażonych. Gdybyśmy wiedzieli wcześniej, to fabryka nie przerwałaby swojej pracy, tylko osoby zakażone byłyby odizolowane.

Według profesora Maksymowicza na testy na obecność koronawirusa powinno wydawać się więcej pieniędzy. Ze względu na epidemię wciąż konieczne jest też przestrzeganie zasady dystansu społecznego, gdyż tylko 1% populacji zetknął się z wirusem.

 

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego z Wojciechem Maksymowiczem

00:00 / 00:00

 

Redakcja: A. Chmielewska za K. Kaszubski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Wojciech Maksymowicz, studenci medycyny, koronawiirus
Michał Karnowski: Polityka to nie zabawa. Działania Porozumienia uznano za cios w jedność obozu rządzącego

Michał Karnowski, publicysta portalu wPolityce.pl oraz tygodnika „Sieci”, w wywiadzie dla opinie.olsztyn.pl odniósł się do zamieszania związanego z wyborami prezydenckimi. Karnowski w rozmowie z Pawłem Pietkunem...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV