Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 5 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Profesor przekazał mi 20 tys. złotych w gotówce – zeznał świadek w sprawie tzw. afery węgorzowej

Sąd Okręgowy w Olsztynie

Olsztyński Sąd Okręgowy przesłuchał kolejnych świadków w sprawie tzw. afery węgorzowej. Miał być naukowy przełom, skończyło się utratą 2,5 miliona złotych przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski.

Świadkowie przesłuchani dziś (9 sierpnia) przez sąd mówili m.in. o problemach z dokumentacją finansową oraz o bardzo nierównym traktowaniu pracowników zatrudnionych przy projekcie sztucznego rozrodu węgorza.

Jeden z byłych pracowników twierdził, że szeregowi badacze za prace naukowe mieli dostawać około tysiąca złotych, kierownictwo – nawet kilkadziesiąt tysięcy. Wspomniał też o fatalnej atmosferze w pracy.

Nam, jako pracownikom technicznym, obrywało się za wszystko, pomimo że nie mieliśmy wpływu na decyzje dotyczące sposobu działania.

Sąd przesłuchał też byłego prezesa spółki rybackiej, od której naukowcy dzierżawili jezioro. Mężczyzna wspominał o problemach z dokumentacją finansową. 20 tysięcy złotych za dzierżawę jeziora otrzymał… w gotówce.

Profesor K. mówił, że ze względu na formalne problemy w uniwersytecie nie może zapłacić przelewem. Dał mi pieniądze do ręki. Powiedział też przy tym, że dopóki nie rozwiążą się problemy na poziomie uczelni, daje mi pieniądze prywatne.

Oskarżony w tym procesie to profesor Dariusz K., były kierownik projektu sztucznego rozrodu węgorzy. Przedsięwzięcie zakończyło się fiaskiem, a dodatkowo utratą przez Uniwersytet milionów zł z  unijnej dotacji. Profesor K. nie przyznaje się do winy. Kolejna rozprawa jeszcze w tym miesiącu.

Autor: A.Piedziewicz
Redakcja: A.Socha

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sąd, proces
Rozpoczęła się kolejna rozprawa w procesie naukowca, który miał narazić na duże straty Uniwersytet Warmińsko-Mazurski

Sprawa dotyczy badań nad rozrodem węgorzy prowadzonych od 2011 roku. Profesor Dariusz K. był szefem zespołu, który miał stworzyć metodę sztucznego rozrodu węgorza europejskiego.  To miało...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV