Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 20 °C pogoda dziś
JUTRO: 28 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Profesorowie UWM wśród członków krajowych PAN

Polska Akademia Nauk (Olsztyn). Fot. Łukasz Węglewski

Profesor Ryszard Górecki, rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, został członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk. Natomiast członkiem korespondentem został profesor Jan Jankowski z Wydziału Bioinżynierii Zwierząt.

Prof. Górecki znalazł się w składzie Wydziału II Nauk Biologicznych i Rolniczych, tak samo jak prof. Jan Jankowski.

Kandydatów zgłaszano prezesowi PAN do 31 lipca. Następnie swoje rekomendacje sformułowały wydziały PAN, reprezentujące różne dziedziny nauki. Ostateczną listę nominowanych przedstawiło Prezydium PAN, a decydujący głos należał do Zgromadzenia Ogólnego – najważniejszego organu Akademii. W jego skład wchodzą wszyscy członkowie krajowi PAN – wybitni naukowcy, którzy określają kierunki rozwoju i działalności Akademii.

Zgromadzenie Ogólne wybrało nowych członków krajowych PAN:

– 38 członków rzeczywistych;
– 51 członków korespondentów.

Wybory przeprowadzono po raz pierwszy wg nowej ordynacji wyborczej.

…………….

Profesor Ryszard Górecki kieruje Katedrą Fizjologii, Genetyki i Biochemii Roślin na Wydziale Biologii i Biotechnologii UWM. Jego główne zainteresowania naukowe obejmują fizjologię i biochemię nasion.

Profesor Jan Jankowski jest uznanym w skali międzynarodowej autorytetem naukowym z zakresu drobiarstwa, specjalistą w dziedzinie hodowli, chowu i żywienia indyków. Jego dorobek naukowy obejmuje ponad 400 oryginalnych publikacji naukowych, w tym 161 opublikowanych w czasopismach naukowych.

…………….

Autor: K.Piasecka
Redakcja: Ł.Węglewski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Polska Akademia Nauk, PAN
Jedyna taka hodowla w Polsce. Stacja Badawcza w Popielnie szykuje się na jubileusz

Hodowla koników polskich w Popielnie będzie obchodzić 70-lecie. Jest to najstarsza, nieprzerwanie trwająca hodowla koników polskich w kraju. Uroczystości między 5 a 7 września organizuje Stacja...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV