Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Program Mieszkanie plus ma skłonić Polaków do powrotu zza granicy

Fot. Archiwum RO

Program Mieszkanie plus może być w tym roku sztandarowym projektem rządu. Mieszkania z przystępną ceną wynajmu mogą przyciągnąć do kraju Polaków zarówno z Zachodu, jak i ze Wschodu – ocenił Janusz Szewczak, wiceprzewodniczący sejmowej komisji finansów publicznych.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w Nowy Rok, że  priorytetem dla jego rządu będą inwestycje, które powinny być jedną z lokomotyw wzrostu gospodarczego.

Tym „oczkiem w głowie” ma być w tym roku program inwestycyjny Mieszkanie plus. To jest element, który może przyciągnąć do kraju Polaków i z Zachodu, i ze Wschodu. Trzeba pamiętać, że liczymy na powrót nie tylko Polaków z Londynu, ale również tych z Kazahstanu, Ukrainy, Białorusi, czy nawet z dalekiej Rosji.

– powiedział Szewczak.

Teraz chodziłoby o to, żeby było to mieszkanie. Właśnie w takich dostępnych cenach czynszu. Tych 300 zł, czy 400 zł miesięcznie, bo wtedy można jakoś myśleć perspektywicznie o rozwoju rodziny

– dodał.

Zdaniem Szewczaka, rok 2018 będzie z pewnością okresem wielkich inwestycji samorządowych.- Z reguły włodarze miast, czy samorządów aktywizują się z inwestycjami w okresie przedwyborczym. Tego należy się spodziewać, bo już nie będą robić na złość rządowi, no bo wiedzą, że muszą tych wydatków dokonać – powiedział poseł.

Szewczak przypomniał, że premier Morawiecki potwierdził kontynuowanie pozytywnej tendencji gospodarczej z ubiegłego roku i zapowiedział kontynuowanie wzrostu gospodarczego i zwiększenie nakładów inwestycyjnych. – To nie tylko jest kwestia Centralnego Portu Komunikacyjnego, ale również przebudowy linii kolejowych i toru wodnego Świnoujście-Szczecin. To zapowiedź rozbudowy portu morskiego w Gdyni i wzrostów nakładów inwestycyjnych na infrastrukturę – dodał.

Wiceprzewodniczący sejmowej komisji finansów publicznych ocenił, że noworoczna deklaracja premiera zapowiadająca wzrost dochodów z VAT o 30 mld zł jest historyczna. – To przez osiem lat rządów Platformy Obywatelskiej i PSL-u dochody wzrosły mniej więcej też o 30 mld zł. Czyli na pewno będziemy mieli rekord dochodów podatkowych z VAT. (…) Z tej perspektywy widać, że zaplanowane na ten rok dochody w wysokości 166 mld zł są całkiem realne – powiedział.

Stwierdził, że konieczne jest kontynuowanie dalszego uszczelnienia systemu podatkowego i wprowadzenie pewnych programów wspierających emerytów i rencistów.

Autor: Ł. Pawłowski/ PAP
Redakcja: A.Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w rząd
Pensjonariusze placówek Helper nie zostaną bez opieki. Wojewoda w grudniu wstrzymał dotacje dla fundacji

O realizowanych na Warmii i Mazurach programach pomocowych mówiły w Porannych Pytaniach Joanna Kozłowska - kierownik oddziału budżetu Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Wojewódzkiego i urzędniczka tego...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV