Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 15 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Prokuratura bada sprawę utonięcia 16-latka na kąpielisku w Orzyszu

Warmińsko-mazurscy policjanci rozpoczęli sezon na wodzie. Fot. A. Podbielska

W poniedziałek zostanie formalnie wszczęte śledztwo w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci 16-letniego uczestnika kolonii, który najprawdopodobniej utonął w niedzielę na strzeżonym kąpielisku w jeziorze Orzysz – poinformowała Prokuratura Rejonowa w Piszu.

Do tragedii doszło w niedzielę po południu, podczas pobytu uczestników kolonii letnich na strzeżonym kąpielisku w Orzyszu. Ze wstępnych ustaleń wynika, że kąpiącej się w jeziorze grupie dzieci towarzyszyli opiekunowie, a na plaży było dwoje ratowników wodnych.

Jak informowała policja, przed opuszczeniem plaży zauważono brak 16-letniego chłopca. Zaginięcie zgłoszono służbom ratunkowym. Wkrótce potem płetwonurkowie odnaleźli poszukiwanego chłopca w wodzie, niedaleko pomostu. Podjęte próby reanimacji nie powiodły się.

Według prokuratora rejonowego w Piszu Rafała Kulągowskiego, wstępnie przyjęto, iż 16-latek z niewiadomych powodów utonął, ale dopiero sekcja wykaże, co było faktycznie przyczyną śmierci.

Według prokuratora, w poniedziałek zostanie formalnie wszczęte śledztwo w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci nastolatka. Śledczy czekają jeszcze na przekazanie materiałów przez komisariat policji w Orzyszu. Pierwsze czynności służące wyjaśnieniu okoliczności zdarzenia wykonuje policja pod nadzorem prokuratora. Dziś przesłuchiwani są kolejni świadkowie.

Kolonie – zorganizowane przez Caritas Diecezji Ełckiej – były wcześniej zgłoszone do bazy wypoczynku Ministerstwa Edukacji Narodowej. Zgodnie z tym zgłoszeniem, uczestniczy w nich ok. 60 dzieci.

Trwa postępowanie wyjaśniające. W drodze do Orzysza są nasi wizytatorzy, którzy przeprowadzą kontrolę wypoczynku. Sprawdzą czy został on zorganizowany w zgodzie z przepisami i czy dzieciom zapewniono bezpieczne warunki pobytu

– powiedziała dyr. Małgorzata Hochleitner z olsztyńskiego kuratorium.

Jak podała policja, tragicznie zmarły 16-latek był mieszkańcem pobliskiej gminy Biała Piska.

Z informacji zamieszczonej na stronie ełckiego Caritas wynika, że od soboty w Orzyszu organizowany jest 11-dniowy letni wypoczynek dla dzieci rolników objętych rolniczym systemem ubezpieczenia społecznego.

 

Źródło: PAP
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w śmierć, utonięcie, jezioro Orzysz, caritas diecezji Ełckiej
16-latek utonął na strzeżonym kąpielisku w Orzyszu

Utonął nastolatek, uczestnik kolonii zorganizowanych w Orzyszu na mazurach. 16-letni mieszkaniec Białej Piskiej razem z innymi kolonistami w niedziele wypoczywali na plaży nad jeziorem Orzysz. Cała...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV