Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Prokuratura chce wyższej kary wobec księdza skazanego za molestowanie dzieci

Kościół jednoznacznie i zdecydowanie potępia pedofilię

Ostrołęcka prokuratura zaskarżyła wyrok skazujący księdza Jarosława M. za dopuszczenie się tzw. innych czynności seksualnych wobec dziewczynek poniżej 15. roku życia. W październiku sąd w Kętrzynie skazał go na dwa lata więzienia, a od części zarzutów uniewinnił.

O wniesieniu apelacji  poinformowała  rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Ostrołęce Elżbieta Łukasiewicz. Jak mówiła, prokuratura nie zgadza się z całością tego wyroku i zaskarżyła go na niekorzyść oskarżonego. „Ponieważ proces toczył się z wyłączeniem jawności, więc uzasadnienie apelacji też nie może być ujawnione” – zaznaczyła.

Ostrołęcka prokuratura oskarżała 50-letniego księdza o dopuszczenie się oraz usiłowanie dopuszczenia się tzw. innej czynności seksualnej wobec ośmiu dziewczynek poniżej 15 roku życia. W języku prawnym oznacza to zachowania o seksualnej intencji, polegające na kontakcie cielesnym, ale niebędące obcowaniem płciowym, zwykle chodzi o dotykanie miejsc intymnych.

Oskarżonemu przedstawiono w sumie dziewięć zarzutów. Do zdarzeń objętych aktem oskarżenia miało dojść w latach 1997-2000, a także w 2011 i 2012 r. w wiejskich parafiach w okolicach Ornety i Kętrzyna, gdzie Jarosław M. był proboszczem. Za zarzucane czyny groziła mu kara od dwóch do 12 lat pozbawienia wolności.

Na początku października kętrzyński sąd uznał duchownego winnym popełnienia czterech z zarzucanych mu czynów i skazał za to na karę dwóch lat więzienia. Zobowiązał oskarżonego do powstrzymania się przez 5 lat od przebywania w miejscach związanych z edukacją i wychowaniem osób małoletnich oraz zakazał mu kontaktowania się z czterema pokrzywdzonymi.

Po informacjach o skierowaniu do sądu aktu oskarżeniu przeciwko Jarosławowi M. Kuria Warmińska przypominała, że ksiądz został odwołany z obowiązków proboszcza i odsunięty od pracy z dziećmi i młodzieżą. Zapowiedziała, że metropolita warmiński ma podjąć dalsze postępowanie wobec oskarżonego księdza, zgodnie ze wskazaniami Kongregacji Nauki Wiary, po prawomocnym orzeczeniu sądu.

 

 

Autor: Marcin Boguszewski/PAP
Redakcja: A.Socha

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w ksiądz
Ksiądz Paweł Hause z Kętrzyna został nowym biskupem ewangelickim diecezji mazurskiej

Ksiądz Paweł Hause zastąpi na stanowisku dotychczasowego biskupa diecezji mazurskiej Rudolfa Bażanowskiego, który przechodzi na emeryturę po blisko 30 latach posługi biskupiej. Biskup-elekt obejmie swój urząd...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV