Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Prokuratura zbada plany przekopu Mierzei Wiślanej

Mierzeja Wiślana. Fot. Marek Ostrowski

Prokuratura w Gdańsku rozpoczęła postępowanie w sprawie domniemania niegospodarności przy planowaniu budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną.

Sprawę zgłosił elbląski poseł Prawa i Sprawiedliwości Jerzy Wilk, który ma wątpliwości co do zmiany lokalizacji przekopu. Jest też podejrzenie o plagiat przy aktualizacji dokumentów. Jego autorzy prawdopodobnie użyli opracowania innych naukowców. Chodzi o studium wykonalności, z 2008 roku, przygotowane między innymi przez dr Bogdana Sedlera i prof. Eugeniusza Dembickiego i dotyczące przekopu Mierzei Wiślanej w Skowronkach.

00:00 / 00:00

Pierwotnie projekt zakładał przekopanie Mierzei Wiślanej w Skowronkach

Poseł Jerzy Wilk podkreśla, że nie chce aby wniosek do prokuratury zaszkodził inwestycji, ale – jego zdaniem – sprawę trzeba wyjaśnić, tak aby nie podnosić kosztów niegospodarności.

00:00 / 00:00

Zdaniem posła PiS przygotowane w 2008 roku studium wykonalności dotyczące przekopu w Skowronkach kosztowało 790 tysięcy złotych. Za opracowanie nowego z przekopem w Nowym Świecie zapłacono 5 milionów złotych – dodał Jerzy Wilk.

Niedawno ogłoszono, że najlepszą lokalizacją na budowę kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną jest Nowy Świat. Źródło Urząd Morski w Gdyni

Pierwsze przesłuchanie posła Jerzego Wilka odbędzie się w najbliższy poniedziałek (9 maja) w prokuraturze w Gdańsku.

 

(msta/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w kanał, skowronki, Jerzy Wilk, Mierzeja Wiślana, Nowy Świat, niegospodarność
Kanał przez Mierzeję Wiślaną powstanie za 4 lata

Jeszcze w tym roku mają być ogłoszone pierwsze przetargi na dokumentację wykonania przekopu Mierzei Wiślanej i budowy kanału żeglugowego łączącego Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym. Zapowiedział...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV