Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Promocja aktywności ruchowej wśród dzieci. Na czym polega kampania „Moje dziecko ma zdrowe nogi”?

Fot. K. Ośko

Wygoda i komfort – to cenimy dziś najbardziej. Aby było szybciej i wygodniej wsadzamy dziecko do samochodu i zawozimy do szkoły czy przedszkola. Niestety takim postępowaniem przyczyniamy się do zwiększania ryzyka zachorowania na choroby cywilizacyjne. Dziecko ma naturalną potrzebę ruchu, która w miarę upływu czasu zanika.

Dziś w Bliższych spotkaniach o potrzebie ruchu u dzieci.

W Przedszkolu Miejskim Nr 29 im. Akademii Uśmiechów w Olsztynie wychowawcy i dyrekcja zachęcają do tego, aby nie wozić dziecka w wózku czy w samochodzie, ale żeby przywozić inaczej: na rowerze, na hulajnodze. Jest to zachęta związana z apelem wystosowanym do rodziców na Facebooku – „Moje dziecko ma zdrowe nogi”. Jest to kampania społeczna powstała z inicjatywy Justyny Rutkowskiej.

Niestety teraz mamy takie czasy, że internet, smartfony i telefony dominują, bo dzieci o tym opowiadają przychodząc do przedszkola. Rozmawiamy sobie, jakie aktywności podejmowały dzieci, kto był na rowerze, kto jeździł z rodzicami na hulajnodze, czy kto był na placu zabaw. Niestety odpowiedzi dzieci często zamykają się na oglądaniu bajek, graniu w gry – często nieodpowiednie. Zachęcamy jednak dzieci do tego, żeby spędzały więcej czasu na rowerze albo spacerując. Większość z nich mieszka tutaj, na osiedlu. Od początku roku szkolnego mówimy o tym, że warto poruszać się na świeżym powietrzu właśnie rowerkami, hulajnogami

– powiedziały Dorota Limontas – wychowawczyni i Halina Hincmann – dyrektorka Przedszkola Miejskiego Nr 29 im. Akademii Uśmiechów w Olsztynie.

Posłuchaj rozmowy

Każdy rodzic chciałby, żeby jego dziecko było zdrowe i prawidłowo się rozwijało. Najważniejszym etapem rozwoju dziecka jest pierwszy rok życia i w tym wieku powinniśmy już kształtować elementy rozwoju ruchowego poprzez zmotywowanie dziecka do raczkowania. Każde dziecko powinno raczkować. Im więcej ruchu wszechstronnego i na świeżym powietrzu wprowadzimy u danego dziecka, tym będzie się ono rozwijało lepiej.

Dziś w Bliższych spotkaniach o aktywności ruchowej u dzieci.

Dr nauk medycznych Halina Prostasiewicz-Fałdowska z Katedry Rehabilitacji Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego była gościem Bliższych spotkań.

A. Lipczyńska: Jak podoba się Pani inicjatywa apelowania do rodziców, by jak najmniej wozili dzieci samochodem, a przesiadali je na hulajnogi i rowery?

H. Prostasiewicz-Fałdowska: Pomysł jest świetny, godny naśladowania i powinnyśmy wszyscy wziąć to głęboko do serca. Dziecko powinno być aktywne ruchowo w ciągu całego dnia. Jednym pomysłem jest aktywność ruchowa poprzez rower, hulajnogę, ale też powinniśmy pamiętać o tym, że aktywność ruchowa powinna być promowana przez cały dzień w różny sposób i bardzo różnorako. I to jest taki najważniejszy element. Drugim plusem jest to, że dziecko jest na świeżym powietrzu.

M. Bartoszewicz: Hitem są rowerki biegowe, bez pedałów – już najmłodsze dzieci mogą niby biegać, ale jednak jeździć na rowerze?

H. Prostasiewicz-Fałdowska: Tak. Rowerki biegowe są bardzo fajne, ponieważ poprawiają równowagę i stabilność ciała u dziecka. Natomiast minusem tych rowerków jest to, że jeśli mamy kłopot u dziecka od pierwszego roku życia, który wiązał się z dysfunkcją stawów biodrowych, to trzeba uważać. Natomiast dzieci świetnie sobie radzą na rowerkach biegowych i dużo łatwiej trenują równowagę poprzez samodzielny ruch. Należy pamiętać, że im bardziej dziecko będzie samodzielnie aktywizowało swój aparat ruchowy, tym bardziej w ten sposób stymuluje cały układ psychoruchowy. Dodatkowo rozwija się dużo lepiej niż pozostali rówieśnicy, którzy nie mają takiej aktywności.

Posłuchaj rozmowy

 

Redakcja: A. Dybcio za D. Kucharzewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w dzieci, ruch
Coraz więcej nieletnich ginie bez śladu. Eksperci radzili, jak dbać o bezpieczeństwo młodzieży

Jak przed wakacjami zadbać o bezpieczeństwo młodzieży, która będzie wypoczywać na Warmii i Mazurach - temu poświęcone zostało spotkanie w Olsztynie. Główny temat to zaginięcia nieletnich,...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV