Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 8 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Promocja zdrowego stylu życia przez zabawę i sport. Kolejna edycja akcji ”Jem owoce, piję mleko – w życiu zajdę daleko”

Za rok odbędzie się kolejna edycja sportowej imprezy „Jem owoce, piję mleko – w życiu zajdę daleko” – zapowiedział pomysłodawca imprezy Dariusz Wasiela z Krajowego Oddziału Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Olsztynie.

W tym roku w akcji promującej zdrowe odżywianie wzięło udział pół tysiąca dzieci. Sztafeta ogórkowa, kalarepowy unihokej i linowy siłacz – to konkurencje, w których rywalizowali uczniowie uczestniczący w ogólnopolskich zawodach. Zawody odbyły się na terenie Zespołu Szkół Ogólnokształcących numer 3 na olsztyńskich Nagórkach.

Drużynowo na pierwszym miejscu podium stanęli uczniowie ze szkoły podstawowej numer 4 w Ostródzie. Srebro zdobyli gospodarze, czyli szkoła podstawowa numer 25, brąz przypadł placówce z Wipsowa.

– Były też wyróżnienia indywidualne w przeciąganiu liny – mówi Dariusz Wasiela.

00:00 / 00:00

W sportowych zawodach brała udział m.in. drużyna ze szkoły podstawowej z Bart w powiecie iławskim. Opiekunem młodych sportowców jest Paweł Romaszko.

Posłuchaj relacji Izabeli Malewskiej

Fot. A.Podbielska

– Dzieci na pewno zajdą daleko jeśli do mleka dodadzą trochę miodu – przekonywał podczas imprezy pszczelarz Ryszard Pałach.

Krzysztof Kaszubski: Oglądamy ul demonstracyjny, zamknięty za szybką. Można zobaczyć, jak wrze praca w ulu?

Ryszard Pałach: Można, ale nie jak wrze praca, bo ramka z matką jest wyjęta z ula, więc ta rodzina jest w popłochu, bo królowej nie ma. Katastrofa.

Iza Malewska: Czy pszczoły żądlą czy gryzą?

Ryszard Pałach: Dzieci nie pytały czy pszczoły żądlą, tylko powiedziały, że gryzą, a ja prostowałem, że żądlą, bo nie mają zębów.

Iza Malewska
: Co jeśli użądlą, co się z nimi dzieje?

Ryszard Pałach: Zdarza się, że żądli pszczoła. Z natury żądło jest jednorazowego użytku, czyli jak wbije, to zaczepia się w skórze tak jak haczyk wędkarza, który chce złapać rybę.

Krzysztof Kaszubski: Stąd ta siatka, którą założył mi pan z kapeluszem?

Ryszard Pałach: Ta siatka chroni twarz, bo jeśli pszczoła użądli w rękę, to przeżyjemy, ale w twarz, to nie lubimy.

Posłuchaj rozmowy z Ryszardem Pałachem

00:00 / 00:00

Fot. A.Podbielska

Kolejnymi gośćmi Izabeli Malewskiej i Krzysztofa Kaszubskiego byli: rzeczniczka IV Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej Monika Jabłońska i mjr Daniel Wrzyszcz oraz dzieci i młodzież z Bart razem z opiekunem.

Iza Malewska: Przyjechaliście nie po raz pierwszy. Macie plan, żeby zgarnąć podium? Udawało się to w przeszłości?

Dzieci: Udawało się.

Iza Malewska: Jakie konkurencje za wami?

Dzieci: Lina, biegi, sztafeta, rzucanie jabłkiem, struganie 4 kalarep.

Iza Malewska: Na co dzień jecie dużo owoców, warzyw?

Dzieci: Tak, żeby być zdrowym.

Iza Malewska: Nie po raz pierwszy stajecie w szranki z innymi szkołami. Na waszym koncie jest kilka cennych zwycięstw?

Paweł Romaszko: Tak, już dwa razy wygraliśmy zawody – pierwszą edycję i trzecią. Bardzo dzieci z naszej szkoły dzielnie walczą. Mała szkoła, ale dajemy radę. Możemy pokonać te większe szkoły z dużych miast.

Krzysztof Kaszubski: Mamy też debiutantów na tej imprezie. Żołnierze IV Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Istniejecie od paru miesięcy i już wchodzicie w kontakt z młodzieżą, z przyszłymi żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej?

Monika Jabłońska: Dokładnie tak. Bardzo się cieszymy, że dostaliśmy zaproszenie. Cieszymy się, że teraz możemy powiedzieć, zgodnie z naszym mottem jesteśmy zawsze gotowi, zawsze blisko, żeby wziąć udział w takich akcjach. Nie ukrywam, że takie akcje są bliskie naszej idei.

Krzysztof Kaszubski: Panie majorze, czym młodzież się interesuje i czy przywieźliście sprzęt, który jest podstawą takich pokazów?

Daniel Wrzyszcz: Mamy tutaj dwa lekkie, taktyczne quady. Chcemy się pokazać z naszym sprzętem, nowościami, które dostaliśmy od Wojska Obrony Terytorialnej. Młodzież jest bardzo zainteresowana.

Posłuchaj rozmowy

00:00 / 00:00

Fot. A.Podbielska

O tym jak namówić młodych ludzi do jedzenia zdrowych owoców i warzyw mówi dietetyk Elwira Leśkiewicz-Nowak .

Posłuchaj rozmowy Izabeli Malewskiej

00:00 / 00:00

Fot. A.Podbielska

Traktor i quady cieszyły się największym zainteresowaniem uczestników imprezy. O tym czy impreza się udała mówi Katarzyna Wasiela, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 25 i koordynator imprezy.

00:00 / 00:00

 

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w video, Jem owoce
Przebierał się za kuriera i sprzedawał podrobione telefony. Teraz grozi mu do 8 lat więzienia

Na 8 tysięcy złotych nieuczciwy sprzedawca oszukał dwóch mieszkańców Olsztyna. 27-latek z Krakowa na aukcjach internetowych sprzedawał podrobione telefony komórkowe. Plan mężczyzny wydawał się idealny. -Aby...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV