Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Proponowane zmiany w podatkach. Adam Abramowicz z PiS: Chcemy aby podatki były sprawiedliwe i równe. Janusz Cichoń z PO: Mamy do czynienia z pułapką dobroczynności

Od prawej poseł PiS Adam Abramowicz i poseł PO Janusz Cichoń

Na pytanie czy podatki mogą być sprawiedliwe próbowali odpowiedzieć goszczący w Porannych Pytaniach Polskiego Radia Olsztyn posłowie: Adam Abramowicz z Prawa i Sprawiedliwości i Janusz Cichoń z Platformy Obywatelskiej.

Adam Abramowicz jest przewodniczący parlamentarnego zespołu na rzecz wspierania przedsiębiorczości i patriotyzmu ekonomicznego natomiast Janusz Cichoń jest byłym wiceministrem finansów w latach 2013-2015.

Parlamentarny zespół na rzecz wspierania przedsiębiorczości i patriotyzmu ekonomicznego przygotował projekt, który zakłada likwidację danin takich jak: PIT, ZUS, składki zdrowotne i składki na fundusz pracy i wzrost naszych dochodów o 22 procent. W Porannych Pytaniach poseł PiS Adam Abramowicz podkreślił, że nie będzie aż tak pięknie.

Nie chcemy nic likwidować, tylko zastąpić te składniki, które dzisiaj przedsiębiorcy muszą naliczać czyli 8 różnych tytułów od każdego wynagrodzenia pracownika. Chcemy to zastąpić jednym podatkiem od funduszu wynagrodzeń, mniejszym niż dzisiejsze obciążenie, które jest powyżej 63 procent od każdej wypłaconej złotówki i to będzie około 27 procent. Realnie dałoby to podwyżki wynagrodzeń o 22 procent, czyli jeżeli dzisiaj ktoś ma na rękę 2 tysiące złotych, zarabiałby 2,5 tysiąca złotych. Przedsiębiorcom proponujemy obniżenie do 550 złotych ZUS-u ryczałtowego, który jest zabójcą miejsc pracy i zniechęca do działalności gospodarczej. Chcemy spróbować znaleźć rozwiązanie podatków sprawiedliwych, równych i powszechnych.

Zdaniem posła Janusza Cichonia propozycja ta ma formułę podatku liniowego. Parlamentarzyście PO brakuje zróżnicowania tego opodatkowania w zależności od dochodów.

Polacy oczekują sprawiedliwych podatków, czyli, że ludzie o tych samych dochodach będą płacili takie same podatki, niezależnie od tego z jakich źródeł te dochody pochodzą. Z drugiej strony oczekując sprawiedliwości podatkowej liczą na to, że podatek będzie równie dolegliwy. W obu przypadkach łączy nas jedno: chcemy uatrakcyjnić pracę, bo dzisiaj mamy do czynienia z pułapką dobroczynności, ludziom nie opłaca się pracować, bo klin podatkowy zwłaszcza na poziomie najniżej zarabiających jest bardzo wysoki i trzeba coś z tym zrobić. Jest to jakiś sposób na rozwiązanie tego problemu, choć nie odpowiada na zapytanie sprawiedliwości podatkowej. Gorzej jest jeśli chodzi o podatek obrotowy, który ma istotne cenotwórcze właściwości. W oparciu o podatek obrotowy chcemy sfinansować niedostatni w budżecie ZUS-u, a to oznacza, że ktoś musi za to zapłacić.

Poseł Adam Abramowicz zapewnił, że po wprowadzeniu nowych zasad podatkowych nie powstanie dziura w budżecie.

 Tak to wyliczyliśmy, żeby lewa strona równała się prawej (…) Taka formuła, jeśli rząd ją przyjmie i zrealizuje, spowoduje, że ludzie będą bardziej motywowani do pracy i bardziej będzie się opłacało pracować. Te pieniądze, które trafią do kieszeni pracowników pójdą na rynek.

Były minister finansów przekonuje, że po proponowanych zmianach herbata nie będzie słodsza.

Warto pracować nad zmianami w systemie podatkowym, tak żeby go upraszczać. Z mojego punktu widzenia jednolitego podatku nie da się sensownie zrealizować bez pewnych kosztów po stronie budżetu państwa i bez pozostawienia w kieszeni Polaków trochę większych pieniędzy. Trzeba zmniejszyć obciążenia podatkowe – pytanie brzmi: czy nas dzisiaj na to stać pozostawiam otwarte?

Czy rząd przyjmie proponowane zmiany w systemie podatkowym?

Poseł Adam Abramowicz:

To jest pomoc dla rządu. Premier Szydło postawiła takie zadania przed rządem, że trzeba zmniejszyć przepaść między wynagrodzeniami Polaków pracujących w kraju oraz pracowników na zachodzie Europy i nasz pomysł to robi. Podwyżki wynagrodzeń będą wynosiły 22 procent dla każdego. Rząd chce uprościć system podatkowy, który jest wyjątkowo skomplikowany i zwykły człowiek sobie z nim nie radzi (…) Uproszczenie systemu podatkowego spowoduje, że wszyscy będą płacić jednakowe podatki. Dodatkowo proponujemy obniżenie ryczałtowego ZUS-u do 550 złotych, który dzisiaj bardzo utrudnia pracę przedsiębiorcom i wynosi 1200 złotych (…)

Poseł Janusz Cichoń

Jestem sobie w stanie wyobrazić taką konstrukcję, w której to się zbilansuje. Zwracam natomiast uwagę na rozkład korzyści jakie się pojawią. Niektórzy zyskają, a niektórzy stracą. Jeśli chodzi o podatek dochodowy od osób fizycznych to skorzystają najbogatsi. Praktycznie nie zyskają ci najmniej zarabiający, albo zyskają niewspółmiernie mniej. W jednolitym podatku, który my proponowaliśmy korzystali ci, którzy mają najniższe dochody (…) W tej propozycji jest także jednolita stawka VAT i to dotknie tych niżej zarabiających, którzy większość swoich dochodów wydają na artykułu, które są opodatkowane niższymi stawkami. Pamiętajmy o tym, że równo nie znaczy sprawiedliwie.

Adam Abramowicz zaznaczył, że PiS zdaje sobie sprawę z problemów z VAT-em, dlatego propozycja ta jest opcjonalna.

My chcemy uprościć VAT, bo dzisiaj jest on obchodzony, wyłudzany a przy jednej stawce jest to utrudnione. Nie będzie jednej stawki VAT. Całymi latami przedsiębiorcy w Polsce nie płacą podatku CIT, używając polskich dróg, ochrony policji, wojska, zatrudniając pracowników wykształconych przez polskie szkoły. W naszym systemie wszyscy będą musieli zapłacić. W ten sposób wyrównujemy tez szansę polskich małych i średnich firm.

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego z Adamem Abramowiczem i Januszem Cichoniem

00:00 / 00:00

 

(BSChromy)
 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Cichoń, dobroczynność, płaca, podatki
Czy na zniesieniu wiz dla Ukraińców skorzysta legalny, czy czarny rynek pracy? Debata pracodawców i związkowców w Polskim Radiu Olsztyn

O wzroście wynagrodzeń na Warmii i Mazurach, zniesieniu wiz dla Ukraińców, nadużywaniu zwolnień lekarskich oraz wliczaniu czasu prowadzenia działalności gospodarczej do stażu pracy - rozmawiali uczestnicy...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV