Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 28 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Prostym językiem o raku. Dzieci z Elbląga dowiedzą się czym są choroby nowotworowe i jak sobie z nimi radzić

Na świecie na raka umiera ponad 8 milionów osób rocznie. Fot. fotolia

Elbląskie Centrum Radioterapii i Usprawniania wydało już drugą książeczkę o nazwie „Opowiem ci o raku”. To nietypowy informator, bo kierowany do dzieci.

Dzięki niemu w przystępny i profesjonalny sposób najmłodsi mogą dowiedzieć się, czym są choroby nowotworowe i jak sobie z nimi radzić. Pierwsza część książeczki i związanego z nią programu została wyróżniona w konkursie na Zakład Opieki Zdrowotnej Uśmiechniętego Pacjenta.

Rozmawianie z dziećmi o chorobach nie jest łatwą sprawą. Ale przecież stykają się one z takimi sytuacjami w swoich rodzinach

– tłumaczy Anna Kleina z Centrum Radioterapii, współautorka programu.

Chodzi o odczarowanie tych chorób, wyjaśnienie co dzieje się z chorym i jak jest leczony, ale też dlaczego bywa smutny i jak mu pomóc. Książeczki są odpowiedzią na wiele pytań zadawanych przez dzieci i młodzież podczas szkolnych wycieczek do szpitala.

Oba przewodniki powstały pod okiem specjalistów, m.in. radioterapeutów i psychoonkologów. Książeczki z cyklu „Opowiem ci o raku” są bezpłatne. Specjaliści z Elbląskiego Centrum Radioterapii i Usprawniania są zapraszani na prelekcje do szkół także w sąsiednich województwach. W ubiegłym roku około tysiąca uczniów odwiedziło Elbląskie Centrum Radioterapii i Usprawniania, by zobaczyć jak leczy się raka.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

00:00 / 00:00

Fot. M.Stankiewicz

Fot. M.Stankiewicz

Autor: M.Stankiewicz
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Elbląg, dzieci, nowotwór, rak, Centrum Radioterapii
Rekordowa rekrutacja do szkół branżowych w Elblągu. Zajęte są wszystkie miejsca

Szkoły uczące zawodu wracają do łask. W Elbląskich placówkach nie ma wolnych miejsc. Jedną trzecią stanowi młodzież z podelbląskich miejscowości - mówi Małgorzata Sowicka, dyrektor Departamentu...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV