Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Prywatne przedszkola proszą o wsparcie. Bez czesnego mogą przestać istnieć

Bez czesnego od rodziców grozi nam zamknięcie placówek – zaapelowało Ogólnopolskie Zrzeszenie Niepublicznych Przedszkoli z siedzibą w Olecku.

Jak powiedziała  prezes zrzeszenia Anna Derencz – nie chodzi o stawianie żądań, ale ratunek dla placówek. Przedszkola otrzymują wprawdzie dotacje, jednak nie wystarcza ona na zapewnienie całego finansowania – część potrzebnych pieniędzy pochodzi od rodziców.

Przedszkola mają zapisane trzy zadania: opiekuńcze, wychowawcze i edukacyjne. Pierwsze zostało zawieszone wraz z zamknięciem placówek z powodu zagrożenia koronawirusem, ale z dwóch ostatnich niepubliczne placówki wywiązują się, organizując np. zajęcia on-line – co jest podstawą prawną do naliczania płatności.

Jak dodała prezes OZPN niepubliczne placówki nie naliczają kosztów związanych z jedzeniem, ale zgodnie z prawem mogą pobierać czesne. Te w obecnej sytuacji związanej z pandemią koronawirusa może być negocjowane.

00:00 / 00:00

W nieco innej sytuacji są rodzice, których dzieci są podopiecznymi przedszkoli publicznych. W Olsztynie – jak powiedziała Marta Bartoszewicz, rzecznik ratusza – rodzice płacą tylko za czas który dziecko spędza w przedszkolu i za zjedzone posiłki.

00:00 / 00:00

To samo dotyczy tych niepublicznych przedszkoli w Olsztynie, które mają podpisaną z urzędem miasta umowę na tzw. przedszkola za złotówkę.

 

Autor: L. Tekielski
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w dotacje, przedszkola
Ratują życie nie tylko latem. Rozdzielono dotacje na wsparcie pracy ratowników pilnujących bezpieczeństwa nad jeziorami

450 tysięcy złotych trafi do sześciu organizacji zajmującym się ratownictwem wodnym na Warmii i Mazurach. Pieniądze mają wspomóc ratowników czuwających nad bezpieczeństwem mieszkańców i turystów przebywających...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV