Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 15 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Prywatnie powiedziałbym, że strzelanie do ciężarnych loch jest nieludzkie, a jako lekarz weterynarii – takie działania są konieczne”

Wojewódzki lekarz weterynarii Ludwik Barotszewicz. B. Świerkowska-Chromy

Nie chcemy znęcać się nad gospodarką, rolnikami i producentami trzody chlewnej – mówił w Porannych pytaniach wojewódzki lekarz weterynarii Ludwik Barotszewicz.

Wojewódzki lekarz weterynarii odniósł się w ten sposób do planowanego odstrzału dzików. W styczniu mają być przeprowadzone zbiorowe, skoordynowane polowania tzw. wielkoobszarowe. Myśliwi będą mogli również strzelać do prośnych loch, co bulwersuje obrońców praw zwierząt. Wojewódzki lekarz weterynarii podkreślił, że sytuacja jest bardzo poważna

Jeśli chodzi o województwo warmińsko-mazurskie afrykański pomór świń notowany jest w 12 na 19 powiatów. Na szczęście nie są to powiaty zasobne w trzodę chlewną.

Według Ludwika Bartoszewicza tylko redukcja populacji dzików przyniesie wymierne efekty w zwalczaniu wirusa ASF.

Notujemy coraz więcej przypadków. Pomór się przesuwa i jest realne niebezpieczeństwo, że zajmie nie tylko nasze województwo, ale przejdzie dalej na południe i zachód kraju i będzie się rozprzestrzeniał w województwie kujawsko-pomorskim i wielkopolskim gdzie są miliony trzody chlewnej. Wówczas doszłoby do realnych, dużych skutków gospodarczych i nieocenione straty gospodarcze.

Pozwolenie na strzelanie dotyczy także ciężarnych loch.

Jako Ludwik Bartoszewicz powiedziałbym, że jest to nieludzkie i tak się nie powinno robić, ale jako wojewódzki lekarz weterynarii stojący na straży statusu epizootycznego naszego województwa stojący na straży zdrowia zwierząt hodowlanych i skarbu państwa muszę powiedzieć, że takie działania są konieczne. Aby skutecznie walczyć z ASF potrzebna jest redukcja populacji dzika.

W Polsce pierwsze przypadki ASF u dzików wystąpiły w lutym 2014 roku. Dotychczas potwierdzono 3376 takich przypadków. Wczoraj minister rolnictwa spotkał się w sprawie odstrzału dzików z prezydentem Andrzejem Dudą. Ten poprosił o rozważenie możliwości, w której nie przewiduje się strzelania do ciężarnych loch.

Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego z Ludwika Bartoszewicza

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za M.Lewiński

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Dziki, dzik, odstrzał
Odstrzał żubrów w Puszczy Boreckiej. Leśnicy mają zabić 20 chorych osobników

Powodem jest zbyt duża liczba zwierząt żyjących w tym stadzie. Mają być zastrzelone do końca marca. Komisja ekspertów wytypowała do odstrzału zwierzęta słabe i chore. W...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV