Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Przeciął opony w autach działaczy PiS. Mieszkaniec Morąga dobrowolnie poddał się karze

Akta sądowe, fot. A. Socha

Na tysiąc złotych grzywny i naprawienie szkód skazał ostródzki sąd rejonowy Władysława H. z Morąga, który przeciął opony w pięciu samochodach należących do działaczy Prawa i Sprawiedliwości. Oskarżony dobrowolnie poddał się tej karze.

Zgodnie z wyrokiem, który zapadł w Morągu w wydziale zamiejscowym ostródzkiego sądu rejonowego, oskarżony o zniszczenie mienia Władysław H. ma zapłacić tysiąc złotych grzywny. Sąd nałożył na niego również obowiązek naprawienia w całości szkód,czyli zapłacenie  pokrzywdzonym łącznie blisko 3,5 tys. zł.

Oskarżony wnosił o dobrowolne poddanie się takiej karze, czyli skazanie go bez przeprowadzania rozprawy. Sąd wyraził na to zgodę. Wyrok nie jest prawomocny.

Do zniszczenia opon w autach należących do warmińsko-mazurskich działaczy PiS, m.in. senator Bogusławy Orzechowskiej, doszło pod koniec lipca w Morągu. Samochody były zaparkowane przed budynkiem, w którym mieści się biuro poselsko-senatorskie tej partii oraz prywatne mieszkania. Politycy uczestniczyli w tym czasie w spotkaniu partyjnym.

W kilka godzin od zgłoszenia przestępstwa policja ustaliła i zatrzymała sprawcę. Okazał się nim 53-letni mieszkaniec Morąga. Mężczyzna zeznał, że zdenerwował go brak wolnych miejsc postojowych i ze złości poprzebijał opony kuchennym nożem. Zaprzeczył, by jego czyn miał podłoże polityczne.

W trakcie śledztwa morąska prokuratura wystąpiła o pomoc prawną do Królestwa Szwecji, żeby wyjaśnić czy podejrzany nie był sądzony w tym kraju za podobne czyny. Z uzyskanej przez śledczych odpowiedzi wynika, że przed kilku laty szwedzki sąd skazał Władysława H. z warunkowym zawieszeniem kary, za dokonanie wspólnie z innymi osobami ok. 30 kradzieży sklepowych. Za złamanie prawa mężczyzna został wówczas deportowany ze Szwecji.

Za zniszczenie lub uszkodzenie mienia polski kodeks karny przewiduje od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności, a w przypadkach mniejszej wagi karę grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku.

 

Źródło: PAP
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w PiS, samochód, opony, działacze, Bogusława Orzechowska, przebite opony, przecięcie
Kukiz’15 kontra Prawo i Sprawiedliwość. Ile w przyszłym roku zapłacimy za wywóz śmieci i prąd?

Jeden na Jednego to słowne starcie przedstawiciela partii rządzącej z przedstawicielem opozycji. Gośćmi Andrzeja Piedziewicza byli: Dariusz Rudnik - Prawo i Sprawiedliwość Andrzej Maciejewski - Kukiz’15...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV