Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Przedstawiciele władz upamiętnili 75. rocznicę zakończenia II wojny światowej

Fot. Marcin Kierul (UM Olsztyna)

W Olsztynie uczczono dziś 75. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Pod pomnikiem Orła Białego, na Placu Konsulatu Polskiego, kwiaty złożyli między innymi prezydent Olsztyna, wicewojewoda warmińsko-mazurski, marszałek województwa oraz starosta olsztyński.   

Piotr Grzymowicz podkreśla, że należy pamiętać o ofiarach tego kataklizmu.

Oddaliśmy hołd, zarówno ja, w imieniu samorządu, jak i mieszkańców. Cieszę się, że wszystkie instytucje samorządowe brały udział. Pani marszałek, pan starosta  jak i przedstawiciel rządu, pan wicewojewoda. Przecież musimy pamiętać o II wojnie światowej, o tym kataklizmie, który nas jako Polaków dotknął.

Podczas II wojny światowej życie straciło ponad 60 milionów ludzi – mówi wicewojewoda warmińsko-mazurski – Sławomir Sadowski.

II wojna światowa była katastrofą dla całego świata dla państw uczestniczących. Liczba ofiar nie jest znana do dnia dzisiejszego. Szacunkowo przypuszcza się, że sięga ponad 60 milionów zabitych. Oficjalnie w Europie zakończyła się 8 maja.

8 maja przypada Międzynarodowy Dzień Zwycięstwa upamiętniający zakończenie II wojny światowej w Europie. Tego dnia, w 1945 roku, został podpisany akt bezwarunkowej kapitulacji Trzeciej Rzeszy.

Formalnie II wojna światowa zakończyła się dopiero 2 września 1945 roku po kapitulacji Cesarstwa Japonii w Azji i na Pacyfiku.

Autor: P. Świniarski
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w II wojna światowa, Piotr Grzymowicz, uroczystość, prezydent Olsztyna, Sławomir Sadowski, Kolumna Orła Białego
75 lat temu zakończyła się II wojna światowa. „Wszyscy się cieszyli, a mamusia płakała, że tatuś zginął”

75 lat temu kapitulacją nazistowskich Niemiec w Europie zakończyła się II wojna światowa. Według różnych szacunków, na całym świecie zginęło od 50 do 78 milionów ludzi....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV