Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 11 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Przedterminowe wybory burmistrza Olecka – 21 maja


W niedzielę 21 maja mieszkańcy mazurskiego Olecka wybiorą nowego burmistrza. Przedterminowe wybory zostały ogłoszone w związku z wygaszeniem mandatu sprawującego ten urząd od 18 lat Wacława Olszewskiego, który złamał ustawę antykorupcyjną.

Termin przedterminowych wyborów w Olecku wyznaczyła premier Beata Szydło w rozporządzeniu, które ukazało się w poniedziałek w Dzienniku Ustaw. Rozporządzenie wejdzie w życie we wtorek, po publikacji w postaci obwieszczenia wojewody warmińsko-mazurskiego.

Ogłoszenie terminu wyborów burmistrza oznacza wyznaczenie kalendarza wyborczego. Do 18 kwietnia do komisarza wyborczego w Olsztynie powinny wpłynąć zawiadomienia o utworzeniu komitetów wyborczych, a do 20 kwietnia zostanie powołana miejska komisja wyborcza.

Termin zgłaszania kandydatów na burmistrza upłynie 27 kwietnia o północy – lista zarejestrowanych kandydatów ma być opublikowana 8 maja. Kampania wyborcza potrwa do północy w piątek poprzedzający niedzielę wyborczą. W dniu głosowania lokale wyborcze będą czynne od siódmej rano do 21.

Wybory są konieczne po prawomocnym wygaszeniu mandatu dotychczasowego burmistrza Wacława Olszewskiego, który sprawował ten urząd od 18 lat. Według Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Olszewski złamał ustawę antykorupcyjną, ponieważ – od kwietnia 2010 r. do stycznia 2016 r. – pełnił jednocześnie funkcje burmistrza i prezesa zarządu koła łowieckiego „Sarna”. Koło prowadziło działalność gospodarczą, uzyskując przychody ze sprzedaży upolowanej zwierzyny czy udostępniania strzelnicy myśliwskiej.

Wojewoda warmińsko-mazurski musiał wydać zarządzenie zastępcze o wygaszeniu mandatu burmistrza, bo dwukrotnie nie zrobiła tego w ustawowym terminie olecka rada miasta. O podjęcie takiej uchwały przez radnych wnioskowało najpierw CBA, potem o to samo wystąpił wojewoda.

Pod koniec ub. roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie przyznał rację wojewodzie, ale Olszewski złożył od tego wyroku skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Pod koniec marca tego roku NSA oddalił skargę samorządowca, co oznaczało, że stracił on stanowisko, a w gminie odbędą się przedterminowe wybory.

Po tym wyroku Olszewski wydał oświadczenie, w którym zapewnił mieszkańców Olecka, że kandydując na stanowisko burmistrza, był przekonany, że działa zgodnie z prawem. Jak tłumaczył, dysponował bowiem zaświadczeniami z Okręgowej Rady Łowieckiej w Suwałkach, potwierdzającymi, że według prawa łowieckiego żadne koło na tym terenie nie prowadzi działalności gospodarczej.

Zgodnie z przepisami, wygaśnięcie mandatu wójta, burmistrza i prezydenta miasta następuje m.in. wtedy, gdy naruszony zostanie ustawowy zakaz łączenia tej funkcji z prowadzeniem działalności gospodarczej. Samorządowiec jest obowiązany w ciągu trzech miesięcy od złożenia ślubowania zrzec się funkcji lub zaprzestać prowadzenia działalności gospodarczej.

 

(pap/asocha)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wybory, burmistrz, OLecko
Wacław Olszewski nie będzie już burmistrzem Olecka. Na razie miastem będzie rządził komisarz

O wygaszeniu mandatu burmistrza Olecka zdecydował Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie. NSA rozpatrywał skargę kasacyjną Wacława Olszewskiego na wygaszenie mu mandatu. Najpierw zrobił to wojewoda warmińsko-mazurski,...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV