Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Przegląd chórów w Stawigudzie. Każdy musiał wykonać kurlantkę

Zespół Baby Ruśkie i 2 promile. Fot. M. Kwiatkowska

36 zespołów prezentuje się na 16. Warmińskim Przeglądzie Chórów i Zespołów Śpiewaczych „Kurlantka” w Stawigudzie.

Doroczna impreza gromadzi miłośników różnych gatunków muzyki popularnej, ale dominuje folklor, a warunkiem uczestnictwa jest wykonanie kurlantki, czyli warmińskiej, pogodnej piosenki.

– Staramy się kultywować miejscowe tradycje – mówi pomysłodawca i organizator przeglądu Witold Lubowiecki, który śpiewa także w kapeli Kosejder:

Parę lat temu natknąłem się na takie wydawnictwo PWN – zbiór pieśni, opis obyczajów itd. Pięć tomów pieśni warmińskich. Jest to źródło bez dna, z którego czerpiemy już od kilkunastu lat.

Gościem tegorocznej „Kurlantki” jest Zespół Pieśni i Tańca „Morawica” z Kielecczyzny, regionu w którym tradycje ludowe są bardzo silne – mówi Hanna Kuta z Samorządowego Centrum Kultury w Morawicy:

Tradycje sztuki ludowej u nas gminie są kultywowane chyba od zawsze. Mamy 7 zespołów folklorystycznych, ten jest taneczny. Morawica leży na pograniczu z Krakowem, także mamy również suitę krakowską.

Przegląd w Stawigudzie potrwa do jutra. Wszyscy wykonawcy otrzymują pamiątkowe dyplomy i statuetki w kształcie kontrabasu. A koncertów „kurlantkowych” będzie można posłuchać w Radiu Olsztyn – już od niedzieli 20 maja, w audycji Raz na ludowo.

Autor: M. Kwiatkowska
Redakcja: A. Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w folklor, Kurlantka
Promień z Górowa Iławeckiego zwycięzcą kwietniowego wydania Listy Ludowych Przebojów

Zespół otrzymał najwięcej głosów słuchaczy w audycji finałowej i tym samym zdobył główną nagrodę, czyli możliwość zarejestrowania swoich utworów w studiu nagrań Radia Olsztyn. Powstanie specjalna...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV