Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Przekop Mierzei Wiślanej, dostęp do broni palnej i relokacja uchodźców. O tym w programie My, Wy, Oni

Od lewej: Dariusz Rudnik (PiS). Tomasz Pitura (Kukiz’15), Marek Lewiński, Katarzyna Królak (Nowoczesna), Miron Sycz (PO), Ryszard Cecot (PSL). Fot. BSC

Gośćmy audycji publicystycznej My, Wy, Oni są przedstawiciele wszystkich partii zasiadających w parlamencie. Z zaproszenia Marka Lewińskiego skorzystali:

  • Ryszard Cecot – Polskie Stronnictwo Ludowe
  • Katarzyna Królak– Nowoczesna
  • Tomasz Pitura – Kukiz’15
  • Miron Sycz – Platforma Obywatelska
  • Dariusz Rudnik – Prawo i Sprawiedliwość

Przekop Mierzei Wiślanej

Nowy Świat jest najlepszą lokalizacją na przekopanie Mierzei Wiślanej poinformował kilka dni temu minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Marek Gróbarczyk  zwracał uwagę, że Rosja ma ogromny wpływ na środowiska ekologiczne i użyje wszelkich środków, żeby utrudnić rozpoczęcie inwestycji. Kanał żeglugowy stworzy nowe możliwości i może się okazać wielką konkurencją dla Obwodu Kaliningradzkiego.

Czy Rosja ma faktyczne możliwości zablokowania tej inwestycji?

Ryszard Cecot – Polskie Stronnictwo Ludowe

Ryszard Cecot – Polskie Stronnictwo Ludowe. Fot. BSC

 Rosja w każdy możliwy sposób będzie się starała zablokować tę decyzję o przekopie Mierzei Wiślanej. To ważna decyzja polityczna polskiego rządu. Trzeba robić wszystko, żeby jak najszybciej wszelkie uzgodnienia środowiskowe były poczynione. Myślę, że będzie to proces trudny. Niemniej jednak jest to nasza suwerenna decyzja. Przekop będzie na terenie naszego kraju i myślę, że poradzimy sobie z tym.

Katarzyna Królak – Nowoczesna

Katarzyna Królak – Nowoczesna. Fot. BSC

Rosja nie zablokuje decyzji o przekopie, ale ma możliwość utrudniania jej. Ważne jest uporządkowanie relacji z Rosją. Występujemy z pozycji „Pana”, bo mały ruch graniczny zamknięty,  programu Polska – Rosja nie ma i nie jest wprowadzany. Gdybyśmy rozmawiali z Rosją bardziej po partnersku byłoby nam dużo łatwiej. Nie sądzę, żeby Rosja nam to zablokowała, chociaż może nam to utrudniać.  Polski rząd zdaje sobie z tego sprawę. Czasami gdzieś trzeba ustąpić, żeby w innym miejscu zyskać. Takie są prawa polityki i dyplomacji. Przy tej inwestycji oczekiwałabym większych konsultacji społecznych z mieszkańcami (…)

Tomasz Pitura – Kukiz’15

Tomasz Pitura – Kukiz’15. Fot. BSC

 Nie ulega wątpliwości, że Rosjanie będą próbować blokować tę inwestycję (…) Nie możemy sobie pozwolić na to, żeby hamować rozwój inwestycyjny, bo ktoś dysponuje jakimiś pieniędzmi. Dochodzą mnie też słuchy, że niektórzy politycy Platformy Obywatelskiej również zapraszają ekologów na konsultacje. Jest duże prawdopodobieństwo, że również będą chcieli blokować przekop Mierzei. Zobaczymy co się będzie działo. Federacja Rosyjska będzie próbować, bardzo mocno lobbować, żeby przekopu nie było. Ale wydaje mi się, że zrobimy swoje i będzie to dla dobra regionu.

Miron Sycz – Platforma Obywatelska

Miron Sycz – Platforma Obywatelska. Fot. BSC

Zaprzeczam, że politycy PO są przeciwni przekopaniu Mierzei. Wręcz przeciwnie. zarówno senator Wcisło, jak i posłanka Gelert od dawna zabiegali o to, aby doszło do przekopu. Nie ma logiki w tym, aby jakikolwiek polityk z Warmii i Mazur miałby być przeciwny tej inwestycji. Gdyby Rosja otworzyła się w sposób zdecydowany na Cieśninę Pilawską to nie byłoby tematu przekopu Mierzei. To Rosja wywołała ten temat i spowodowała, że ruchy ze strony wszystkich polityków  z Warmii i Mazur są podobne.

Dariusz Rudnik – Prawo i Sprawiedliwość

Katarzyna Królak – .Nowoczesna. Fot. BSC

Cieszę się, że nikt na Warmii i Mazurach nie kwestionuje idei i podejmowanych działań. Zgadzam się, że w dużej mierze sami Rosjanie przyczynili się do podejmowania takich działań. Nikt nie przymuszony nie wyciąga z kieszeni miliardów i nie robi dodatkowych robót. Elbląg zawsze był międzynarodowym portem handlowym i te tradycje powinny do tego miasta wrócić. Elblążanie w ostatnich latach skłaniali się w kierunku Pomorza i gdańska, ale wydaje się, że z ich strony nie jest to słuszny  ruch. Na Warmii i Mazurach miasto Elbląg, jako drugi najważniejszy ośrodek może się znakomicie rozwijać. Korzyści z przekopu Mierzei są jasne i nie mam na myśli bursztynu, który zostanie przy okazji wydobyty.

 

Posłuchaj całej audycji My, Wy, Oni

00:00 / 00:00

Goście audycji My, Wy, Oni

Goście audycji My, Wy, Oni

 

 

Redakcja: BSChromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w polityka, debata, broń, przekop, Mierzeja Wiślana
„Organizacje ekologiczne mogą być wykorzystywane przez Rosję”. Minister gospodarki morskiej gościem Porannych Pytań

Nowy Świat jest najlepszą lokalizacją na przekopanie Mierzei Wiślanej mówił minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk w Porannych Pytaniach. Pod uwagę brano też Piaski...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV