Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Przerwy w dostawie prądu, pożary i przewrócona ciężarówka. Gwałtowne burze przeszły nad Warmią i Mazurami

Burza. Fot. pixabay

Przez Warmię i Mazury przeszedł front burzowy. Wyładowaniom atmosferycznym towarzyszył silny wiatr.

Jak poinformował starszy kapitan Rafał Melnyk, strażacy odnotowali ponad 140 zdarzeń – głównie związanych z powalonymi konarami. Nie było osób poszkodowanych.

Od pioruna spłonęły zabudowania gospodarcze we wsi Aniołowo, osiem zastępów strażaków walczyło, by ogień nie przeniósł się na inne budynki. Z kolei w miejscowości Roje (powiat ostródzki) zapaliła się obora, na szczęście pożar został szybko ugaszony.

Strażacy usuwali też około pięćdziesięciu wiatrołomów, które blokowały część dróg. Energetycy systematycznie likwidowali uszkodzone linie, przywracając prąd w kilkudziesięciu miejscowościach powiatu elbląskiego. Na szczęście, nie było żadnego zgłoszenia o osobach rannych czy potrzebujących pomocy.

Najbardziej poszkodowany został Pasłęk i okoliczne miejscowości. Mimo, że ostrzeżenia pogodowe dotyczące powiatu elbląskiego były wysyłane już od kilku dni, to do tak dynamicznego i nieprzewidywalnego zdarzenia, jakim jest nawałnica z silną burzą, nie sposób się przygotować. Tym razem porywisty wiatr najbardziej zaszkodził północno – wschodnim gminom powiatu. Był to poważny sprawdzian dla służb kryzysowych, przede wszystkim strażaków i gminnych urzędników.

Chociaż główna nawałnica trwała tylko około 20 minut, to jej intensywność spowodowała liczne szkody. Wiele dachów jest do naprawy, zniszczone są samochody, a ekspresowa ”7” była wyłączona z ruchu po tym jak przewróciła się na niej ciężarówka.

Z kolei w okolicach Wielkich Jeziorach Mazurskich było dość spokojnie. Wiatr wiał w okolicach 3-4 w skali Beauforta – mówił Dariusz Luma z centrum koordynacji ratownictwa wodnego w Giżycku.

Jak zauważył Dariusz Luma, na jeziorze Niegocin podczas burzy większość żeglarzy była już w porcie.

Synoptycy wydali ostrzeżenie dla całego województwa warmińsko-mazurskiego – w czwartek od godz. 16:00 do piątku godz. 06:00. Również w piątek lokalnie może spaść do 50 litrów wody na metr kwadratowy, a porywy wiatru mogą osiągać 115 km/h. Miejscami spodziewany jest też grad.

W Bartoszycach już szaleje wichura ‼😬 Czy dojdzie do Kętrzyna?*Nadesłane

Opublikowany przez Telewizja KTK Czwartek, 13 czerwca 2019

 

Autor: B. Gajlewska/M. Stankiewicz/K. Ośko/D. Grzymska
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w straż pożarna, wiatr, burza, grad, video, Rafał Melnyk
Upały, burze z gradem i bardzo silny wiatr. Meteorolodzy wydali ostrzeżenie dla województwa warmińsko-mazurskiego

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, dzisiaj od godziny 16 do godziny 6 rano jutro lokalnie może spaść do 50 litrów wody na metr kwadratowy,...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV