Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 15 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Prześwietli kilkadziesiąt centymetrów stali”. Nowoczesny skaner na przejściu granicznym w Gołdapi pomoże w walce z przemytem

Przejście graniczne z Rosją w Gołdapi ma nowoczesny skaner. Fot. M.Zbrożek

Celnicy z polsko-rosyjskiego przejścia granicznego w Gołdapi otrzymali skaner rentgenowski, dzięki któremu będą mogli prześwietlać auta  w poszukiwaniu kontrabandy. Na tym przejściu celnicy często udaremniają przemyt papierosów.

Skaner służy przede wszystkim do uszczelnienia granic Polski i Unii Europejskiej. Jest bardzo nowoczesny. Ma 12 lat gwarancji.

Ten zakup zamyka proces wyposażania przejść drogowych w urządzenia rentgenowskie. Jest to nasz czwarty skaner

– poinformował rzecznik prasowy Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) w Olsztynie Ryszard Chudy. Dotychczas skanery pracowały na przejściu w Bezledach i Grzechotkach.

Ryszard Chudy podkreślił, że nowym skanerem będzie można sprawdzać wszystkie typy samochodów, od osobowych po duże ciężarówki i autobusy. Urządzenie umożliwia prześwietlenie kilkudziesięciu centymetrów stali, dzięki czemu celnicy będą mogli wykryć dodatkowe skrytki w pojazdach np. w zbiornikach paliwa, nadkolach, drzwiach, słupkach, a nawet w butlach gazowych.

A właśnie w Gołdapi często próbowano przemycać papierosy z Rosji np. w zbiornikach paliwa autobusów czy w kamperach

– dodał Chudy.

Skaner pracuje w specjalnej hali, a poruszające się po szynach urządzenie RTG prześwietla nieruchome pojazdy.

Skaner jest zainstalowany w hali przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo i ochronę radiologiczną. Podróżni, funkcjonariusze oraz pracownicy przejścia nie są w żaden sposób narażeni na promieniowanie jonizujące, które zawiera się wewnątrz hali i nie wydostaje się przez ściany czy bramy

– zapewnił Ryszard Chudy.

Zastosowanie systemu szyn eliminujących drgania i zapewnienie stałej prędkości skanowania ma się przekładać na wysoką jakość obrazu, która pozwoli na rozróżnienie przewodu o grubości 1 mm.

Skaner wyposażony jest w szeroki wachlarz narzędzi do interpretacji obrazu

– dodał Chudy.

Skanerem, oprócz papierosów, będzie można wykrywać również materiały wybuchowe, promieniotwórcze, narkotyki, broń palną. Urządzenie kosztowało 13 milionów złotych. W ubiegłym roku na wszystkich przejściach granicznych funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej wykryli przemyt około 1 mln 250 tysięcy paczek papierosów.

Posłuchaj relacji Małgorzaty Zbrożek

Przejście graniczne z Rosją w Gołdapi ma nowoczesny skaner. Fot. M.Zbrożek

Przejście graniczne z Rosją w Gołdapi ma nowoczesny skaner. Fot. M.Zbrożek

Przejście graniczne z Rosją w Gołdapi ma nowoczesny skaner. Fot. M.Zbrożek

Autor: PAP/M.Zbrożek
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w przemyt, Ryszard Chudy, rentgen, przejście graniczne w Gołdapi, skaner rentgenowski, RTG
Miał w domu nielegalny alkohol i papierosy

25 litrów alkoholu etylowego i 15,5 kg krajanki tytoniowej miał w swoim domu mieszkaniec Ostródy. 61-letni mężczyzna usłyszał również zarzut wprowadzania do obrotu ponad 250 paczek...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV