Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Przeszukali archiwa, żeby poznać rodzinne historie sprzed kilkudziesięciu lat

Fot. A. Skrago

Historie najczęściej niewesołe, ale prawdziwe. 130 prac zostało przysłanych na konkurs „Świadectwa Przeszłości – Jak historia Polski wpłynęła na losy mojej rodziny?”

Uczniowie podstawówek, gimnazjów i szkół średnich z Warmii i Mazur opisywali swoje historie rodzinne.

To jest historia, którą przeżył mój dziadek, później szukałam babci. Okazało się, że zmarła będąc w obozie koncentracyjnym na zachodzie. Napisałam o oczach dziadka. Zawsze kiedy opowiadał mi np. o tym jak przeżywał wojnę, to w jego oczach było coś takiego, czego nie potrafię nazwać. Później już długo tego nie widziałam.

– mówiła Aleksandra Jaworska ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Ostródzie.

Pierwsze miejsce w kategorii szkół podstawowych i gimnazjalnych zdobyła Paulina Bednarczuk z Zespołu Szkół Pijarskich w Elblągu. Natomiast wśród szkół ponadgimnazjalnych najlepszą pracę napisał Damian Wolszczak z technikum z Bartoszyc.

Konkurs organizowany jest z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości w ramach rządowego programu Niepodległa na lata 2017-2021.

Posłuchaj relacji Aleksandry Skrago

Fot. A. Skrago

Autor: A. Skrago
Redakcja: A.Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w historia, uczniowie, konkurs, rodzina
Stan wojenny rozpoczął się falą aresztowań. Dziś 36. rocznica tych wydarzeń

Kilkadziesiąt minut przed północą rozpoczęła się akcja „Azalia”, mająca na celu opanowanie i wyłączenie obiektów teletransmisyjnych i central telefonicznych. Do 451 obiektów w całym kraju wkroczyły...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV