Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 21 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Jestem optymistą”. Przetarg na budowę kanału przez Mierzeję Wiślaną ogłoszono ostatniego dnia grudnia 2018 roku

Minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk. Fot. Ł. Sadlak

Jak podkreślił minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk, rząd zrealizował zapowiedź, że przetarg na budowę kanału przez Mierzeję Wiślaną zostanie ogłoszony do końca roku.

Minister Gróbarczyk zastrzegł, że przetarg został ogłoszony zgodnie z ustawą o zamówieniach publicznych, więc zawsze mogą zdarzyć się np. protesty oferentów.

Jest to specyficzna inwestycja „dlatego jestem optymistą. Udało się już uzyskać wszelkie niezbędne pozwolenia na budowę kanału. Myślę, że w ciągu trzech miesięcy jesteśmy w stanie to rozstrzygnąć

– powiedział minister Gróbarczyk.

Z danych przedstawionych przez resort gospodarki morskiej wynika, że w 2018 roku odbyły się prace przygotowawcze do budowy kanału na Mierzei Wiślanej. Zakończenie robót budowlanych i „oddanie do użytkowania kanału żeglugowego planowane jest na 2022 rok”. Zgodnie z informacjami ministerstwa podstawą realizacji inwestycji jest Uchwała Rady Ministrów z 24 maja 2016 r. w sprawie ustanowienia programu wieloletniego o nazwie „Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską w latach 2016-2022”.

Jak zaznacza resort celem programu jest zapewnienie bezpieczeństwa i obronności w regionie poprzez otwarcie Zalewu Wiślanego na Morze Bałtyckie oraz na inne istniejące drogi wodne. Kanał żeglugowy ma doprowadzić także do zniesienia istniejących barier infrastrukturalnych, które ograniczają rozwój północno-wschodniej części Polski. Według resortu jego realizacja będzie również gwarancją swobodnej żeglugi statków.

Inwestycja ma kosztować około 880 milionów złotych. Będzie ona finansowana w całości z budżetu państwa. Według rządu przekop Mierzei Wiślanej to inwestycja kluczowa, która ma ożywić gospodarczo Warmię i Mazury. Projekt ten realizowany jest pod kątem bezpieczeństwa państwa.

Według proponowanych rozwiązań, kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną będzie miał 1,3 kilometra długości i 5 metrów głębokości. Ma umożliwić wpływanie do portu w Elblągu jednostek o parametrach morskich, tj. zanurzeniu do 4 metrów , długości 100 metrów i szerokości 20 metrów.

Minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk. Fot. Ł. Sadlak

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za PAP

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w kanał, przekop, przetarg, Mierzeja Wiślana
Ministerstwo ogłasza przetarg na budowę kanału przez Mierzeję Wiślaną

Resort gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej ogłosił przetarg na budowę kanału przez Mierzeję Wiślaną. Poinformował o tym szef resortu Marek Gróbarczyk. Kanał żeglugowy Nowy Świat na...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV