Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 5 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Przewlekła zmęczenie? Przyczyną może być niedobór żelaza

Zmęczenie, rozkojarzenie, wypadanie włosów – dolegliwości zwykle zrzucamy na karb przepracowania, albo pogody. Jednak jak wskazują eksperci – przyczyną może być niedobór żelaza.

Objawy niedoboru żelaza często ignorują zapracowane osoby. Brak sił i energii, traktują jako wynik ogólnego przemęczenia. Czasami nie zdają sobie też sprawy z tego, jakie mogą być inne przyczyny takiego samopoczucia

– wskazuje na łamach „Daily Mail” Toby Richards, profesor chirurgii z University College London.

Potrzebujemy żelaza, aby wytworzyć hemoglobinę i białko, które pomaga transportować tlen w organizmie. Jej niski poziom może powodować ekstremalne zmęczenie, a także wpływać na inne funkcje organizmu.

Niedokrwistość występuje częściej u osób starszych z przewlekłymi chorobami, takimi jak choroby serca, cukrzyca i rak – te choroby zapalne zakłócają wchłanianie żelaza. Gdy lekarze pierwszego kontaktu podejrzewają anemię – zwykle z powodu zmęczenia i znużenia – wykonają badanie krwi. Lekarz ostrzega jednak, że niedobory żelaza mogą występować nawet wtedy, kiedy nasze badania morfologiczne nie wykazują niepokojących niedoborów.

Leczenie opiera się przede wszystkim na zdrowej diecie bogatej w żelazo, w której powinny znaleźć się takie produkty jak np.: czerwone mięso, soczewica, fasola i ciecierzyca oraz przyjmowanie suplementów żelaza. Należy je przyjmować na pusty żołądek z produktami bogatymi w witaminę C, aby wspomóc jego wchłanianie

– wyjaśnia prof. Richards.

 

Autor: PAP Life

ZOBACZ TAKŻE

/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV