Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 11 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Przez ASF w tym roku grzybobranie może być niebezpieczne

Fot. Łukasz Węglewski

W polskich lasach rozpoczął się sezon na grzybobranie. Tymczasem Główny Lekarz Weterynarii ostrzega przed niebezpieczeństwem na obszarach, gdzie występuje afrykański pomór świń.

Główny Lekarz Weterynarii zaapelował jednocześnie w komunikacie o zachowanie zasad bezpieczeństwa biologicznego podczas pozyskiwania runa leśnego w obszarach utworzonych w związku z występowaniem afrykańskiego pomoru świń. Dotyczy to obszarów: ochronnego, objętego ograniczeniami oraz obszaru zagrożenia. Wszystkie znajdują się na terenie województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego, lubelskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego.

W grzybobraniu na terenach, gdzie występuje wirus ASF, nie powinny uczestniczyć osoby mające jakikolwiek kontakt ze świniami ze względu na możliwość przypadkowego, niezamierzonego przeniesienia wirusa ASF na zwierzęta gospodarskie.

Jak czytamy w komunikacie, minimalna długość karencji przed kontaktem ze świniami powinna wynosić 72 godziny. Ponadto należy pamiętać o konieczności całkowitej wymiany odzieży i obuwia przed wykonywaniem czynności związanych z obsługą świń oraz o zastosowaniu środków przeznaczonych do higieny i dezynfekcji.

W przypadku napotkania zwłok padłego dzika, nie należy do niego podchodzić ani dotykać, a o fakcie znalezienia zwierzęcia należy powiadomić służby weterynaryjne, leśne albo policję.

Autor: B.Gajlewska
Redakcja: Ł.Węglewski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w grzybobranie
Na Warmii i Mazurach rozpoczął się sezon na grzyby

W regionie jest wiele miejsc, gdzie można zbierać grzyby. Na Warmii i Mazurach mamy ponad 600 tysięcy hektarów lasów. Najwięcej jest borowików i podgrzybków, są także...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV