Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Przez blisko 200 lat byli wywożeni w głąb Rosji. 17 września przypada Światowy Dzień Sybiraka

Pierwsi Polacy, konfederaci barscy, wobec których zastosowano tę zbrodniczą formę represji, zostali zesłani na Syberię w 1768 roku. Zesłania trwały do drugiej połowy XX wieku.

Stanisław Jagiełłowicz na Syberię został zesłany już po II wojnie światowej, jako kułak. Jak wspomina, polscy zesłańcy byli bardzo źle traktowani prze młodych Sowietów, ale starzy Rosjanie pomogli im przeżyć. Z Syberii do Polski wrócił dopiero w 1956 roku.

W czasie uroczystych obchodów 79 rocznicy zdradzieckiej napaści Rosji Sowieckiej na Polskę, prezes elbląskiego oddziału Związku Sybiraków Czesław Żukowski, podkreślał, że święto Sybiraków w roku stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę, ma bardzo istotny dodatkowy wymiar.

Setki tysięcy zesłanych ginęło za pragnienie wolnej Ojczyzny na obcej ziemi

– mówił Czesław Żukowski.

00:00 / 00:00

Warto przypomnieć, że gorącym orędownikiem powołania do życia Związku Sybiraków był marszałek Piłsudski, który w 1887 roku sam został zesłany na Sybir. Ostatecznie Związek Sybiraków powstał w 1928 roku, a na pierwszym zjeździe 1 lipca 1928 roku godność członka honorowego nadano jednogłośnie właśnie marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu.

Autor: J.Salmonowicz
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Sybir
Co władze PRL zrobiły dla deportowanych Polaków? Zastanawiali się historycy na spotkaniu w Olsztynie

W głębi Związku Radzieckiego  po wojnie pozostały setki tysięcy Polaków. - W oficjalnych notach władze Polski Ludowej nie upomniały się o Polaków, którzy zostali deportowani w...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV