Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Przy granicy kwitnie handel

Burmistrz Bartoszyc Krzysztof Nałęcz, fot. P. Świniarski

Bogate gminy nadal będą płaciły na rzecz biedniejszych. Jak podkreślił w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn burmistrz Bartoszyc Krzysztof Nałęcz, jego gmina bezpośrednio nie odczuwa wpływów z tzw. janosikowego.

W miniony czwartek Trybunał Konstytucyjny uznał, że ustawa wprowadzająca tzw. janosikowe jest zgodna z konstytucją RP. Goszczący w Radiu Olsztyn Krzysztof Nałęcz powiedział, że pieniądze te przekazywane są w subwencjach i dotacjach otrzymywanych z budżetu państwa. Są jednak źródła, z których gmina nie może jednak korzystać – ubolewa burmistrz Bartoszyc. Krzysztof Nałęcz cieszy się, że dzięki sąsiedztwu z Rosją na terenie gminy Bartoszyce dobrze rozwija się handel, bo przyjeżdża wielu klientów z Obwodu Kaliningradzkiego. Podatki handlowców trafiają jednak gdzie indziej – dodaje burmistrz.


Z burmistrzem Bartoszyc Krzysztofem Nałęczem rozmawia Michał d’Obyrn.

00:00 / 00:00

Janosikowe − to sposób zasilania funduszu solidarnościowego, z którego finansowana jest subwencja ogólna. W praktyce nakazuje województwom o wyższych przychodach przekazywanie części swoich dochodów na rzecz regionów biedniejszych. Wysokość dotacji jest obliczana jako procent przychodów województwa sprzed 2 lat w stosunku do bieżącego roku budżetowego.

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Bartoszyce, Nałęcz, burmistrz
Afganistan, Bartoszyce, Mulla Abdul Kabir, zamach, terroryzm
Zatrzymano terrorystę odpowiedzialnego za zamach na żołnierzy z Bartoszyc

Polscy i afgańscy żołnierze zatrzymali groźnego terrorystę w afgańskiej prowincji Ghazni. Jego organizacja jest

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV