Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Przy Sanktuarium w Bartągu odsłonięto obelisk z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości

Odsłonięcie obelisku w Bartągu. Fot. M. Borsiak

Uroczystość poprzedziła uroczysta Msza Święta, podczas której wykonano poloneza skomponowanego specjalnie na tę okazję przez wikarego bartąskiej parafii księdza Grzegorza Mocarskiego.

Na odsłoniętym obelisku, który jest dużym głazem narzutowym wydobytym z warmińskiej ziemi, znajduje się tablica mówiąca o rocznicy i kapitanie Gracjanie Frogu, pseudonim „Szczerbiec”, który był dowódcą 3. Wileńskiej Brygady AK i po wojnie zginął z rąk UB.

W uroczystości uczestniczyli żołnierze 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej, której patronem jest kpt. Fróg. Odczytano apel poległych, wręczono także obecnym weteranom Armii Krajowej medale Światowego Związku Żołnierzy AK. Wśród nich znalazła się por. Jadwiga Łubniewska, ps. „Jagoda” – łączniczka z oddziału mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”.

Odsłonięty głaz, który ustawiono dzięki zaangażowaniu proboszcza ks. kanonika Leszka Kuriaty i miejscowego oddziału Ochotniczej Straży Pożarnej, znajduje się przy wejściu do bartąskiego sanktuarium.

Posłuchaj relacji Mariusza Borsiaka

00:00 / 00:00

Odsłonięcie obelisku w Bartągu.
fot. M. Borsiak

Odsłonięcie obelisku w Bartągu.
fot. M. Borsiak

Odsłonięcie obelisku w Bartągu.
fot. M. Borsiak

Odsłonięcie obelisku w Bartągu.
fot. M. Borsiak

 

Autor: M. Borsiak
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w bartag, 11 listopada, obelisk, 100-lecie odzyskania Niepodległości, Gracjan Frog
Wyjątkowy koncert na 100-lecie odzyskania niepodległości. Filharmonicy olsztyńscy zagrają utwory Pendereckiego, Kilara i Nowowiejskiego

Kompozycje Krzysztofa Pendereckiego, Feliksa Nowowiejskiego i Wojciecha Kilara usłyszą melomani w Olsztynie podczas dzisiejszego koncertu z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości. Koncerty "100 na 100. Muzyczne dekady...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV